YouTube Üzerinden Para Kazanma Kılavuzu

YouTube’dan para kazanan insanları duymuş olabilirsiniz. Birçok genç vlogger’ın (video blogcuları) YouTube iş ortağı programıyla para kazandığı oldukça doğrudur.

Nasıl yapılacağını bilirseniz programla para kazanabilirsiniz. Başlangıçta YouTube İş Ortağı programının herkes için olmadığı konusunda sizi uyarmama izin verin. Onunla para kazanmayı hayal edebilmek için yeteneğe sahip olmalısın. İnsanların yalnızca küçük bir yüzdesinin YouTube ile para kazanmada başarılı olduğu bir gerçektir.

Bu nedenle, burada kolay para beklemeyin. Vlog tutkunuz varsa, bu makaleyi okumaya devam edin.

YouTube İş Ortağı Programı nedir?

YouTube iş ortağı programı, yüklediğiniz videolarla biraz para kazanabilirsiniz, bu kadar basit.

Videolarınızı YouTube’a yüklerseniz Google size biraz para kazanma fırsatı verir. Aileniz ve arkadaşlarınız için oluşturduğunuz videolar daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve para kazanılabilir.

YouTube programı tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Harika bir kitleye sahip olduğunuzda onunla para kazanmaya başlayabilirsiniz. YouTube’un canlı iş ortağı ağı, yüksek kaliteli videolar oluşturmanıza yardımcı olabilecek yaratıcılık konusunda fikirler verecektir.

YouTube size video oluşturma ve daha geniş bir kitleye ulaşma konusunda tam destek verecektir.

Ayrıca Google, videolarınızdan YouTube dışındaki bir dizi ağdan da para kazanmanıza olanak tanır. Böylece platformunuzu genişletebilirsiniz.

Sıradan Videolarınız ile Nasıl Para Kazanılır?

Bir süredir YouTube’da video oluşturuyor ve yüklüyorsanız, bu videolarla para kazanmada herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kitleler için çok bilgilendirici, eğlenceli ve kullanışlı videolar oluşturmayı seviyorsanız, videoyla para kazanma şansınız çok yüksektir.

Ancak, video yükleyen herkesin para kazanamayacağı konusunda sizi uyarmak isterim. Çünkü videolarınızın insanların izlemeyi seveceği bir içeriğe sahip olması gerekir.

Videolar ancak izleyen kişilerle ilişki kurabildikleri sürece yeterince iyidir. Bu nedenle, videolarınızı daha ilginç hale getirmeye çalışın.

Bir yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, biraz para gerirebilecek videolar oluşturabilirsiniz.

YouTube İş Ortağı Programına Katılma

Programa katılmanın zor olduğunu düşünmüyorum. YouTube hesap ayarınıza gidip Para Kazanma Sekmesini tıklayabilirsiniz. Hesabımı Etkinleştir’i tıklayın ve sonraki adımları tek tek izleyin ve programa katılın.

Hesabınızda para kazanma özelliği etkinleştirilmişse, aşağıdaki işlemleri tamamlayın.

1. Videolarınızdaki reklamları Etkinleştirin: Videonuzu yüklerken Para Kazanma sekmesinde “Videodan Para Kazan” onay kutusunu tıklayın. Kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için en iyi reklam biçimlerini seçmelisiniz. Kaydet’i tıklayın

Videonuz inceledikten sonra, reklamlar videoda görünmeye başlar.

Videoyu yükledikten sonra Düzenle’yi tıklayın ve videonuzun yanındaki “para” düğmesini bulun. Yine Videodan para kazan onay kutusunu tıklayın ve reklam biçimini seçin, reklamlarınız gösterilmeye başlayacaktır.

2. Videonuzun Yanında Para Kazanma Simgesini Tanıma: Farklı türde para kazanma simgesini anlamanız gerekir. En azından beş farklı düğme var ve bunların her birini bilmeniz gerekiyor.

3. Kanalınız için Para Kazanma Devre Dışı Bırakılmışsa Sırada Ne Var?: Para kazanma işlevinin kendisi hesabınız için devre dışı bırakılmış olabilir. Bunun nedeni telif hakkı sorunları, hesap durumu ve Adsense durumu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Profesyonel Video Nasıl Oluşturulur?

Profesyonel bir video oluşturmak için bazı araçlara sahip olmanız gerekir.

Birincisi yüksek kaliteli bir kamera. Her zaman 1080 piksele sahip bir kamera seçin. Bu, kitlenizin seveceği çok yüksek kaliteli videolar üretir.

O zaman ses kalitesine odaklanmalısınız. Harici mikrofonlar kullanabilirsiniz çünkü iyi ses videoları çekmekte daha iyidirler.

Kameranızı sabitlemeniz gerekiyor ve titremiyor olmalı. Aksi takdirde videolarınız tamamen amatörce görünür. Videolarınızı sabitlemek için tripod kullanabilirsiniz.

Her zaman daha iyi çekim tekniklerini öğrenin ve Google bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Bir sonraki çok önemli araç düzenleme yazılımıdır. Kaliteli yazılım her zaman videolarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Videolarınızı daha profesyonel hale getirmek için özel efektler kullanabilirsiniz.

Videolarınızı öne çıkarmak için reklam logoları, animasyonlu başlıklar ve diğer özel efektler gerekir.

Daha fazla bilgi için YouTube’un “içerik oluşturucular” sayfasını ziyaret edebilir ve araçlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kopyalanan Videolardan Para Kazanabilir misiniz?

Kopyalanan herhangi bir içerikle para kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Oluşturduğunuz içerik orijinal olmalıdır ve kopyalanan videolarla para kazanma şansı yoktur.

YouTube’da diğer bazı medya gruplarının içeriklerini içeren videolar yükleyen birçok kanal görmüş olabilirsiniz. Haber kanallarından içerik bulunan videolar gibi. Telif hakkı ihlali olduğu için bu videolardan para kazanamazsınız.

Benzer şekilde film klipleri veya şarkılar yükleyemez ve filmden para kazanmayı bekleyemezsiniz.

Yalnızca videolar orijinal ve sizin tarafınızdan oluşturulmuşsa para kazanabilirsiniz.

Google Size Nasıl Ödüyor: Tıklamalar veya Ziyaretler?

Google’a göre aşağıdaki yollarla gelir elde edebilirsiniz

-Adsense Açık Artırması ile sunulan reklamlar.
-DoubleClick ve diğer YouTube Kaynakları üzerinden rezervasyon temelinde satılan reklamlar.
-YouTube Kiralama İşlemleri.

YouTube programına katılan bir vlog olarak videonuzun aldığı görüntülemelere bağlı olarak para kazanabilirsiniz.

Genellikle tek bir görüntülenme için 1 cent veya daha az ödeme yaparlar. Belirli bir video için milyonlarca görüntüleme alırsanız, o video için 3000 ila 4000 dolar arasında bir para elde edebilirsiniz.

Bu nedenle, iyi videolar oluşturmaya ve çok fazla görüntüleme sayısına ulaşmaya odaklanmanız daha iyi olur.

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Daha önce söylediğim gibi, görüntüleme başına 1/4 cent ile 1 cent ödenir. Bir video için 1.000.000 görüntüleme alırsanız ortalama 2000 dolar.

Benzer şekilde daha fazla video oluşturursanız, her ay 10.000 dolar kazanabilirsiniz. Ancak, çok popüler olmanız ve bazı harika videolar oluşturmanız gerekir.

Benim için bu sadece parayla değil, kazandığın şöhretle de ilgili. Yeterince para kazanmasanız da ünlü olmanız yeterli, böylece ana akım medya gibi diğer popüler ağlar tarafından fark edilebilirsiniz.

Eğer onlara ulaşırsanız, seyirciniz doğal olarak büyür. Bu nedenle, diğerlerinden öne çıkan videolar oluşturmaya odaklanmalısınız.

Kazançlarınızı En Üst Düzeye Çıkarmaya Yönelik İpuçları

YouTube Kazançlarınızı en üst düzeye çıkarmak için bazı ipuçları:

1. Videolarınızın Kalitesi:

En iyi düzenleme yazılımını ve kayıt kameralarını kullanın. Asla bundan ödün vermeyin.

2. İçerik Oluşturmak için Yeni Konular Seçin:

Her videonuzda, çevrenizde olan bir şeyden esinlenilmelidir ve kitle videoyla kolayca ilişkilendirilebilir.

3. Videolarınızdaki Mizah:

Videolarınızı mizahi yapın. Donuk ve sıkıcı olmamalıdır. Bazı ünlü sitcom’lardan ilham alın.

4. Videonuzun başlığı ve açıklaması:

Çok akılda kalıcı bir başlık oluşturun ve videonuzu öne çıkarabilecek bir açıklama yazın.

5. Video Yanıtları ve Ek Açıklamalar Ekleyin:

Video yanıtları ve ek açıklamalar eklemelisiniz, böylece insanlar yanıt verebilir ve bunları bir sohbete dahil edebilirsiniz.

6. Takip Videoları oluşturun:

Her zaman, insanların yorum bölümünde size sorduğu soruları yanıtlayan takip videoları oluşturun.

7. Çeşitli Reklam Biçimleri Seçin:

Farklı reklam biçimlerini denemeniz gerekir.

8. Erken Davranın:

Tartışmalı bir konuda mümkün olduğunca erken videolar oluşturmaya ve yüklemeye çalışın. Video viral hale gelirse daha fazla görüntülemeyle daha fazla para kazanırsınız.

Sonuç

İlham almak için en başarılı YouTube kanallarından bazılarına göz atabilirsiniz. Bu kanalların içerik oluşturucuları orijinal ve bir milyondan fazla abonesi olan videolar oluşturur ve her yıl milyonlarca dolar kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir