Zengin Olmanın 8 Pratik Adımı

Açıkçası, bunun yaşla, iş deneyimiyle veya tamamen şansla ilgisi yok.

Emek dışında, zengin insanların bildiği ve yaptığı, diğerlerinin yapmadığı şeyler mutlaka vardır.

Zengin olmak için atmanız gereken adımlara geçmeden önce dikkat etmeniz gereken iki nokta var:

Hızlı zengin olma planları – bunlar dolandırıcılıktır. Bu yöntemlerle zengin olan insanları tanıyor olsanız bile, büyük ihtimalle tesadüfen olmuştur. Tabii, eğer planları yürütenler onlar değilse.

Sorumluluk alın – zengin olma sorumluluğu tamamen size aittir. Geçmişiniz bir yana, gelecekteki yaşamınız büyük ölçüde eylemlerinize bağlıdır. İşsizlik tazminatını beklemeye karar verirseniz, zengin olmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Geçmişiniz mevcut durumunuza katkıda bulunmuş olabilir, ancak geleceğiniz değişebilir. Değişim ihtiyacını kabul edin ve zihninizi eyleme hazırlayın.

NASIL ZENGİN OLUNUR?

Birçok insan zengin olmak ister, ancak çok azı gerekli çabayı göstermeye isteklidir. Yapılması gereken bazı işler var.

Zenginlerin bazı şeylerden kaçınırken bazı şeyleri nasıl yaptıklarına dair birçok gözlem yapılmıştır.

Ve yaşam tarzlarını benimsemek pek çoğu için kolay değil. Bolluk ve bereket hakkında bilgi edinmelisiniz.

Ama kaderinizi değiştirmekle gerçekten ilgileniyorsanız, okumaya devam edin ve zenginliklerin ne kadar ulaşılabilir olduğunu görün.

1. Öz Disiplin Geliştirin

Yaşam tarzlarından bahsettikten sonra, alışkanlıklarınızın nasıl bir hayat yaşayacağınızı belirlemede kilit bir rol oynadığını anlamak önemlidir.

Alışkanlıklar iki çeşittir; kötü alışkanlıklar ve iyi alışkanlıklar.

Bunları belirlemek kolaydır. Sadece hayatınıza bakın ve bilinçli veya bilinçsiz olarak yaptığınız şeyleri not alın.

Alışkanlıkları belirledikten sonra, kendinize hangi alışkanlıkların sizi zengin olma hedefinize doğru ittiğini sorun.

Sizi hedefinize doğru iten şeyler iyi olanlardır. Gerisi kötü alışkanlıklardır.

Eğer servet biriktirmek istiyorsanız ama henüz orada değilseniz, alışkanlıklarınızın tamamını veya çoğunu kötü alışkanlıklar olarak kabul edin. Bunların bir an önce düşürülmesi gerekiyor.

İşte zorluk burada devreye giriyor. Kötü alışkanlıkları bırakmakta zorlanıyorsanız, o zaman sorununuz gerçekten öz disiplin eksikliğidir. Öz disiplininiz yoksa, arayışınızda başarılı olamazsınız. Şimdiye kadar başarılı olamamanızın nedeni de bu olabilir.

Öz disiplin geliştirmek önemlidir ve bu noktadan başlamalısınız.

Öz disiplinin size yardımcı olacağı şeylerden biri de zaman yönetimidir . Zaman yönetimi birçokları için bir meydan okumadır. Ama zamanına hakim olursan, seni hiçbir şey durduramaz.

Zaman herkes için zemini düzleştirir. Zenginin de fakirin de bir günde 24 saati var. Yine de bazıları zamanlarını iyi değerlendirirken, diğerleri her zaman zamanları tükeniyor gibi görünüyor.

Zamanınızı iyi yönetmek, dikkat dağıtıcı şeylere hayır deme yeteneğine sahip olduğunuz anlamına gelir. Bunlar, odağınızı hedeflerinizden uzaklaştıran ve onlara ulaşmamanızı sağlayan şeylerdir.

Yaygın dikkat dağıtıcı unsurlar arasında sosyal medya, TV izlemek, çok fazla uyumak ve gereksiz partilere katılmak yer alır.

2. Başarıyı Tanımlayın

Bir kez öz disiplin geliştirdikten sonra, gitmeye hazırsınız. Artık zenginliğe doğru gerçek yolculuğa başlayabilirsiniz.

Zengin olmak mı istiyorsun? Bu soruyu yanıtlayarak başlayın: Zengin olmak ne anlama gelir?

Başka bir deyişle, hedefinizi belirlemelisiniz. Ve hedef belirli olmalıdır.

Bankada çok paranız olmasını istediğinizi söyleyemezsiniz. Veya istediğiniz zaman istediğiniz her şeyi satın alabilmek istediğinizi. Bunlar hedef olamayacak kadar belirsiz.

Daha yeni başladığınız için şu anki hayatınıza bakın ve yaklaşık 1 yıl içinde sahip olmak istediğiniz şeyleri yazın.

Bunlar, mevcut kazançlarınızla olmasa da gerçekçi olarak elde edilebilecek şeyler olmalıdır.

Örneğin, ayda 300$ kazanıyorsanız, bunun üç katını yani 900$’ı hedefleyebilirsiniz.

Buradaki fikir, büyümenin kademeli olması gerektiğidir. Bunun nedeni, gerçekte büyümenin gerçekten kademeli olmasıdır. Bu, hedefinize ulaşamamanız durumunda yaşayabileceğiniz olası hayal kırıklıklarından da sizi kurtaracaktır.

Örneğin 300$’dan ayda 10.000$ gibi yüksek bir miktar belirlerseniz, kendinizi gerçekten zor bir zamana hazırlıyorsunuz demektir. Ancak nispeten küçük hedefe ulaşırsanız, onu artıracaksınız.

Ayrıca, elde etmek için çok çalışmadığınız bir şeyi, nasıl sürdüreceğinizi bilmediğiniz için hızla kaybetmeniz olasıdır. Değerini bile anlamıyorsun. Bu yüzden birçok piyango kazananı zengin olduktan hemen sonra yoksulluğa geri dönüyor.

Başarı tanımınızı yaptıktan sonra, hedefe ulaşmak için kendinize bir zaman çizelgesi verin. Kazancınızı üçe katlama örneğimizle, bunu başarmak için kendinize bir yıl verebilirsiniz.

3. Başarabileceğinize İnanın

Uğruna çalıştığınız hedefi tam olarak bilmek harika. Ama bunu başarmanın mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?

Bunu başarma yeteneğiniz olduğuna inanıyor musunuz?

Dürüst olmak gerekirse, çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, rakamı aşağı çekmekten çekinmeyin. 600$ hatta 500$ ile çalışabilirsiniz. Kendinize büyümenin kademeli olduğunu hatırlatın.

Bu noktada, fazladan 200$’ın (500$’lık bir hedefle gitmeniz durumunda) hiç sahip olmadığınız ekstra gelir olacağını anlamak yardımcı olabilir. Beklenmedik bir maaş artışı gibi düşünün. Ekstra para, asla yapamayacağınız şeyleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Teknik olarak, önceki aya göre daha zengin olacaksınız.

Ancak bu ekstra 200 doların bile elde edilmesi için gerçek bir güce ihtiyacı var. Eğer durum böyle olmasaydı, birçok insan günün her saniyesinde daha da zenginleşiyor olurdu. Ama bu olmadığı için otomatik olmadığını bilirsiniz.

Hedefiniz, özellikle yaşam tarzınızda yapmanız gereken değişiklikleri düşündüğünüzde göz korkutucu görünebilir.

Örneğin, her gece 10 saat uyumaya alıştıysanız, 7’ye uyum sağlamanız gerekebilir. Bu senin için kolay mı?

Değilse, hedefinizi daha da azaltmak için acele etmeyin. Hedefe ulaştığınızda yaşayacağınız büyük bir değişikliği yansıtmadığı için size gerçek bir motivasyon sağlamayan bir rakama ulaşabilirsiniz.

Bunun yerine, kendinize olan inancınız üzerinde çalışın. Önümüzdeki görev için kendinizi hızlandırın. Hedefe ulaşabilmek için deneyebileceğiniz üç şey var:

İlgili materyalleri okuyun – her şey kendinizi donatmakla ilgilidir. Okumak ve araştırmak en az okula gitmek kadar önemlidir. Çok okuyanların zihinsel yetenekleri, çalışmayanlara göre daha yüksektir.

Ne kadar çok okursanız, zihniniz o kadar gelişir. Zihniniz geliştikçe düşünme, yaratıcı olma, problem çözme vb. yeteneğiniz artar. Daha fazla yeteneğe sahip olmak doğal olarak sizi daha güvende yapacaktır. Bu da, belirlenen hedefe ulaşma yeteneğinize inanmanızı kolaylaştıracaktır.

Olumlamaları kullanın – olumlamalar konuştuğunuz olumlu kelimelerdir. Bunları hem kendiniz hem de başkaları üzerinde kullanabilirsiniz. Sadece kendinize yapabileceğinizi ve kendinize inandığınızı söylemek, kendinizi geliştirmede uzun bir yol kat edebilir.

Hepimizin hayatın ortaya çıkardığı birçok zorluğa karşı biraz cesaretlendirmeye ihtiyacımız var. Ancak, yalnızca başkalarının sağlamasını beklerseniz bu teşvik mevcut olmayabilir.

Yeteneklerinize kendinizi inandırabildiğiniz sürece, onlara ulaşabilirsiniz.

Başarılı/zengin insanlarla ağ kurma – zenginlerle ağ kurma, bir mentorluk şeklidir. Pahalı otellere paranız yetmiyor veya golf oynamayı bilmiyor olabilirsiniz, ancak yine de bu insanlardan akıl hocalığı almanın bir yolu var.

İşin püf noktası sosyal medyayı kullanmakta. Sadece size ilham veren 2 veya 3 zengin kişiyi belirleyin. Onları sosyal medyada takip edin ve içerikleriyle etkileşime geçin. Bu insanlar bu platformlarda çok aktif olmayabilirler, ancak hayatınızı tersine çevirmenize yardımcı olabilecek birçok bilgeliği paylaşıyorlar.

4. Hedefinizle Duygusal Bir Bağlantı Kurun

Hedefinizi göz önünde bulundurarak, şimdi onunla duygusal bir bağlantı oluşturmalısınız. Hedef zihninizde var. Ama şimdi onu kalbinle birleştirmen gerekiyor.

Kalbiniz duygularınıza ev sahipliği yaparken zihniniz mantıklıdır.

Hedefinizle duygusal bir bağ kurmanızın nedeni, mantığınızın duygularınız kadar güçlü olmamasıdır.

Her zaman eylemlerinizi düşündüğünüzü iddia ediyorsanız, bu ifade size mantıklı gelmeyebilir.

Eylemlerinizi düşünmek iyi bir şeydir, ancak nihai kararın her zaman mantıklı olmadığı görülür.

Bu, özellikle zengin bir insan değilseniz geçerlidir. Buraya kadar, mantıklı kararlar veriyor olsaydınız, kesinlikle olduğunuzdan çok daha zengin olurdunuz.

Ama sen değilsin.

Neden?

Çünkü duygularınız her zaman veya en azından çoğu zaman mantığınızı geçersiz kılar.

Bunu düşün. Biraz para biriktirmek ve her hafta sonu arkadaşlarınla ​​dışarı çıkmak arasında, hangisini sıklıkla yaparsın? Yeni bir OLED TV almak için para biriktirmekle şimdi satın almak için kredi kartınızı kullanmak arasında hangi seçeneği tercih edersiniz?

Bir sonraki adımda öğreneceğiniz gibi, bu seçimler çoğu insan için çok zordur.

Harcayacak paraları olmayabilir, ancak deneyimi istedikleri için devam eder ve akılsızca bir karar verirler.

Ve bu tesadüfen olmaz.

Reklamlar Nasıl Çalışır?

Satın almaya karar vermeden önce izlediğiniz reklam veya baktığınız ekran, satın alma isteği uyandırmak için tasarlandı.

Görüyorsunuz, pazarlamacılar ve reklamcılar, insanların mantıksal olarak değil, duygusal olarak satın aldıklarını anlıyorlar.

Pek çok reklama dikkatle bakarsanız, hikayelerinin çok da ilgi çekici olmadığını fark edeceksiniz. Ancak genel reklam, özellikle video reklamlar, size istenen deneyimi satarlar.

Reklamlar, sizi videoda gördüğünüz deneyimden keyif aldığınızı hayal etmeye teşvik etmek içindir.

Kendinizi orada hayal ettiğinizde, onu arzulamaya başlarsınız. Arzu yeterince güçlüyse, arzunuzu gerçekleştirmeye çalışırken sizi borca ​​bile götürebilir.

Belirlediğiniz hedefle, bunu deneyimlediğinizi hayal etmeniz gerekir. Bu, belirlediğiniz herhangi bir hedef için işe yarar.

200 dolarlık daha örneğimiz için, o parayı elinizde tuttuğunuzu hayal edin. Daha önce yapamayacağınız, yapabileceğiniz şeyleri hayal edin.

Buna sahip olduğunuzda, birincil motivasyonunuz olur. Duygusal bir bağlantıyla, her zaman neyi başarmak istediğinizi hatırlayacaksınız.

Zihniniz ne zaman dağılsa veya yorulsa, başarınızın ne sağlayacağını kendinize hatırlatın.

5. İstediğinizi Değil, İhtiyacınız Olanı Satın Alın

İlk dört adım hazırlıklarla ilgiliydi. Şimdi biraz harekete geçme zamanı.

Bu adım, dolaylı olarak nasıl para kazanılacağı hakkında konuşuyor. Ayrıca öz disiplin üzerinde çalıştıktan sonra kazandığınız öz kontrole de değiniyor.

Çoğu insan gibi, gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alıyor olabilirsiniz. Duygular ve pazarlama ile ilgili noktayı anladıktan sonra bundan kaçınmaya başlamak kolaydır.

İstekler ve ihtiyaçlar arasındaki farkı anlamak önemlidir.

İhtiyaçlar, yemek gibi onsuz yaşayamayacağınız şeylerdir. İstekler, sadece arzu ettiğiniz ama gerekli olmayan şeylerdir, örneğin dondurma gibi.

İstekler, ihtiyacınız olduğuna ikna olabileceğiniz, ancak satın aldıktan sonra pişmanlık duymaya başladığınız şeylerdir.

Ya da belki pişman olmazsınız ama faydalarının ve deneyimin kısa ömürlü olduğunun farkına varırsınız.

Böyle bir deneyiminiz varsa, reklamın veya ekranın duygusal çekiciliği sizi cezbeder.

Reklamların cazibesine dayanabilmek için zihninizi eğitmeniz gerekecek . Yeni başlayanlar için, size yardımcı olacak üç finansal ilkeyi burada bulabilirsiniz:

İmkanlarınızın altında yaşayın – zaten imkanlarınızın ötesinde yaşıyorsanız, bunu uygulamak zor olabilir.

Harcamalarınızı size zarar verebilecek şekilde kısmak anlamına gelir. Ancak zengin olma konusunda ciddiyseniz, mevcut yaşam tarzınızın sizi etkilemesine izin vermemelisiniz.

İmkanlarınızın altında yaşamak, size kaçınılan harcamalar şeklinde bir miktar para kazanma fırsatı verecektir. Örneğin, 400$’lık bir TV satın alabildiyseniz ve 350$’a daha ucuz bir marka almaya karar verdiyseniz, 50$ tasarruf etmiş olursunuz. Bu başka bir yere kanalize edilebilir.

Kazandığınızdan fazlasını harcamayın – yukarıdaki ilkeyle ilgili olarak, kazancınızın üzerinde olmadıklarından emin olmak için harcamalarınızı kontrol etmelisiniz. Eğer öyleyse, onları azaltmanız gerekir. Yaşam tarzınıza ciddi bir şekilde bakın ve zengin olmamanızın sebebinin bu olduğunu kendinize hatırlatın.

Birçokları için önemli bir sorun borçtur. İyi borç ve kötü borç var. Birincil fark gelecekteki değerdir.

İyi borç size değeri olan bir şey verir. Bir örnek ipotektir. Satın aldığınız ev, borcun tamamı ödendiğinde daha yüksek bir değere sahip olacaktır. Kötü borç, gelecekteki değeri düşürür. Bir örnek, kredi ile alınan bir arabadır.

Araba almak için borç almak sizi büyük kayıplara sokar.

Bu şeyler, onları satın aldığınız saatte değer kaybetmeye başlar. Bir istisna, iş amaçlı bir araba satın aldığınız zamandır.

Değer kaybetmesine rağmen, matematiğinizi doğru yaptıysanız, verimli işlemleri kolaylaştırır.

Harcamalarınızı takip edin – bütçe kullanma disiplinini öğrenmeniz gerekir. Ödemenizi aldıktan sonra, gerekli harcamaların ve bunlar için gereken tutarların bir listesini yapın. Miktar, sahip olduğunuzdan fazlaysa, her şey uygun olana kadar telafi edin. Yukarıdaki ilkeleri aklınızda bulundurun.

Bütçenizi belirledikten sonra ona sadık kalın. Size bir hayata ihtiyacınız olduğunu söyleyebilecek iç eleştirmeninizin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Eğlenceli aktivitelere yer açmanız gerekmiyor. Bütçeniz buna izin vermiyorsa, atlayın. Kendinize karşı katı olun ve bunun sadece bir zaman meselesi olduğunu unutmayın.

Bunu destekleyecek tutarlı bir gelir kaynağınız olmadan şimdi ve daha sonra daha fazlasını isteme tuzağına düşmeyin. Geleceğin tadını çıkarmak için şimdi kendinizi sınırlayın.

Yakın bir arkadaşınızdan sizi sorumlu tutmanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Hatta bu yolculuğa birlikte çıkabilirsiniz.

6. Tasarruf Etmeyin, Yatırım Yapın

Harcamalarınızı veya varsa normal tasarruf tutarınızı en aza indirmekten elde ettiğiniz ekstra nakitle, onunla ne yaptığınız konusunda akıllı olun.

Biraz para biriktirme tavsiyesi yaygındır ve bu kötü bir şey değildir.

Ancak, tasarrufların yatırımların yaptıklarına kıyasla çok az getirisi olduğunu belirtmekte fayda var.

Yatırımdan bahsettiğimizde, otomatik olarak başlamak için gereken büyük meblağları düşünmeyin.

Birçok yatırım türü vardır. Gayrimenkul gibi büyük sermaye gerektiren yatırımlar var.

Ancak bunlar mevcut tek seçenek değil.

Yatırım fonları gibi nispeten düşük sermaye gerektiren başka yatırımlar da vardır.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de paranın zaman değeridir. Bu, paranın değerinin zaman içinde değiştiği gerçeğini ifade eder. Ve çoğu durumda azalır. 1000 doların şimdiki değeri, bundan iki yıl sonraki değeriyle aynı değil.

Paranın şimdi satın alabileceği her şey, daha sonra çok pahalı olabilir.

Bu, sahip olduğunuz ekstra paranın değerini olabildiğince çabuk arttırmanın daha iyi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle deneyimli yatırımcılar, bir yatırımın karlılığını belirlemek için Gerekli Getiri Oranını hesaplar.

Yatırım yapmadan önce, biraz ev ödevi yapmak için zaman ayırın. Kendinizi çeşitli yatırım seçenekleri konusunda eğitin ve uzman tavsiyelerini dinleyin.

7. Birden Fazla Gelir Akışı Oluşturun

Zenginlerin hayatlarına baktığınızda keşfedeceğiniz şeylerden biri, onların bütün yumurtalarını tek sepete koymadıklarıdır. Bu sadece riskli değil, aynı zamanda aptalca.

Bir girişim ne kadar karlı olursa olsun, asla tüm paranızı buna yatırmayın. Yatırımlarınızın çoğunu orada yapabilirsiniz, ancak kesinlikle hepsini değil.

İyi anladığınız alanlara da yatırım yapmayı unutmayın.

Yatırımlarda çeşitliliğe gelince, birçok seçenek mevcut.

Bazıları kolayken bazıları o kadar kolay değil.

Yine de bu, sahip olduğunuz bilgiye, yeni bilgileri öğrenmeye ve bunlara ayak uydurmaya olan istekliliğinize ve ne kadar zamanınız olduğuna bağlıdır.

8. Kalıcı Olun

Çoğu durumda, zor iş ne yapacağını bulmak değildir; ama yapmaya başlamaktır.

Birkaç girişimciye bunu sorun, onlar da onaylayacaklardır. Herhangi bir işe başlamadan önce genellikle üstesinden gelinmesi gereken bir korku vardır. İşle ilgili birçok sorunuz olacak.

Bu doğru iş fikri mi? Birkaç ay sonra devam edecek mi yoksa düşecek mi? Bana beklenen getirileri getirecek mi? Yeterince araştırma yaptım mı?

Hangi gelir getirici fikirleri uygulayabileceğinizi öğrenin.

Nasıl başlayacağınız ve devam edeceğiniz konusunda araştırma yapın. Bunu başarıyla yapanların tavsiyelerini dinleyin.

Üzerinde çok çalışın ve sonuçların geldiğini göreceksiniz.

Disiplin hakkında konuşarak başladığımızı unutmayın.

Fikirler üzerinde çalışacağınıza karar verin ve onları geliştirin.

Başladıktan sonra, gelecek zorlukların üstesinden geleceğinize söz verin. Zorluklar geldiğinde, onları daha güçlü olmak için fırsatlar olarak kabul edin.

Vazgeçmeyin ve her zaman odaklanın. Arzunuzda ısrar ettiğiniz ve hedefinizle olan duygusal bağınızı sürdürdüğünüz sürece başarılı olacaksınız.

SONUÇ

Büyük zenginlik çok çalışmaktan gelir. Sıkı çalışma ilk aşamalarda ortaya konur ve temel görevi görür.

Temeli oluşturmak için çok çalışmaya istekli olun. Gelir akışı sistemleri bir kez yerleştiğinde, para çok az çabayla içeri akacaktır.

Ardından, paranız sizin için çalıştığından, hiç endişe duymadan tatillerin ve diğer lükslerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir