İnternetten Para Kazanma Yolları – 26 Gelir Kaynağı

Para kazanmak için birçok kişi uzun vadeli işler düşünürken, bazı kişiler ise hızlı para kazanmanın yollarını aramaktadır. Sürekli ve gelir getirici sonuçlar peşinde olanlar için, internetten para kazanma yolları bulunmaktadır.

Online para kazanma yolları çok zor gibi görünse de biraz disiplin ve çalışma ile kar elde edebileceğiniz birçok işin de kapılarını açmaktadır.

Online para kazanmak için gerçekçi yollar arayan kişiler, birbirinden farklı yöntemleri deneyebilir. Bu yöntemlerden kimi aylık ihtiyaçlarınızı karşılamanıza olanak tanırken, bazı yöntemler uzun vadede, finansal yönden hayatınızı değiştirecek potansiyel sunmaktadır.

Günlük İşinizi Bırakmadan Online Para Kazanmak Mümkün!

İnternetten para kazanma yollarıyla gelir oluşturmak birçok yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemler kullanılırken, özümsenmesi gereken bir iki nokta bulunmaktadır.

Online para kazanırken zaman ve para arasında doğru orantı kurmak gerekir. Yani şu unutulmamalıdır. Para kazanılabilir, kaybedilebilir, boş yere harcanabilir ya da çar çur edilebilir. Ancak zaman, paradan çok daha kıymetlidir.

Zamanı geri getirmenin hiçbir şekilde mümkünü yoktur ve yeniden bir zaman yaratılmamaktadır. Zamanın boş yere harcanması, bir daha geri gelmeyecek sonuçları da doğurur.

Zaman kavramından yoksun olunduğunda, para kazanmak imkansızlaşmaya başlar. Rutin 9-5 çalışan bir kişi, tam zamanlı çalışan bir kişi gerçekten online olarak para kazanabilir mi? Cevabımız evet.

Web üzerinden gelir elde etmek için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemleri kullanırken sabırlı olmak ve cesaretin kırılmaması çok önemlidir. İnternetten online para kazanmak ve gelirinizi daha yükseltmek aslında hiç de zor değil.

Online Para Kazanma Yolları

Birçok kişinin sınırlı bir zamanı vardır ve bu sınırlı zamanı pasif gelir elde ederek doldurmaya çalışır. Onlinei olarak kesin olarak gelir elde etmek istiyorsanız, pasif gelir elde etmek tek hedef olarak belirlenmelidir.

Burada unutulmaması gereken; pasif gelir elde etmeye çalışırken, aktif gelir üzerinde de çalışılmaya devam edilmelidir. İnternetten para kazanmanın kesin ve denenmiş birçok yolu bulunmaktadır.

1- Bir blog veya web sitesi oluşturun veya bir blog satın alın

Bir blog veya web sitesinden kazançlarınızı ne kadar ölçeklendirebileceğiniz konusunda bir tavan yoktur. Ayrıca, blogunuzdan veya web sitenizden ürün ve hizmet satmaktan bahsetmeye veya diğer bloglara ve web sitelerine bağlantı vermeye kadar para kazanabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

Maalesef blogdan hızlı para kazanma ihtimaliniz yoktur, yani sağlıklı gelir kaynaklarını çeken gerekli aylık trafiği toplamak zaman alır. Ayrıca, farklı konular hakkında araştırma yapmayı ve siteyi düzenli olarak yeni içerikle güncellemeyi de taahhüt etmelisiniz. Bununla birlikte, siteyi sıfırdan büyütmek yerine, önceden kurulmuş ve oldukça karlı bir blog veya web sitesi satın alarak önlenebilir.

Ne kadar kazanabilirim? Üst sınır yoktur, ancak çok sayıda blogcu ayda 3.000-10.000 TL arasında para kazanır ve bir kısmı ise 10.000 TL’den fazla kazanır.

2- Serbest yazar veya içerik / video düzenleyici olarak ödeme alın

Yetenekli bir yazar veya içerik düzenleyicisi veya video düzenleme uzmanı mısınız? Web sitesi yöneticileri, yazarları ve medya şirketleri, kitlelerine büyüleyici içerik yaymalarına yardımcı olabilir veya orijinal metinlerini veya videolarını freelance çalışan olarak hazırlayabilirsiniz.

Bugün, tüm dünyada milyonlarca web sitesi ve blog var ve hepsinin ortak bir noktası var: her zaman arama sıralamalarını iyileştirmek için taze içerik arıyorlar. Bu da bu konuda küresel bir endüstrinin kurulmasına ilham verdi.

Online olarak becerilerinizi pazarlamanıza yardımcı olan SadeceON, Upwork ve Fiverr gibi sayısız freelance palatformuna kayıt olabilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirim? Burada kazanç, beceri seviyenize göre büyük ölçüde değişir. Doğru beceri ve deneyim kombinasyonuna sahipseniz, ayda 2.000 ila 3.000 TL arasında para kazanma fırsatınız var.

3- Youtube Kanalı Açmak

İnternetten para kazanma yolları içinde en eğlenceli ve eğitici para kazanma yollarından birisi Youtube kanalı açmaktır. Youtube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur ve her geçen gün abone sayısı yükselmektedir.

Youtube kanalları, abonelik açarak para kazanmanın en eğlenceli ve eğitici yoludur. Geleneksel bir reklam sistemine dayanmaktadır. Ne kadar çok beğeni ve abonelik alırsanız, para kazanmaya devam edersiniz.

Youtube kanalı ile insanlara yararlı olmak için eğitim içeriği hazırlayabilir ya da daha eğlenceli vloglar, komedi çizim ve şakaları, web dizileri hazırlayarak, insanları eğlendirici yöntemler bulabilirsiniz.

4- Online Anketlere Katılmak

Özellikle ev hanımları ve öğrenciler için internetten para kazanma yolları arasında olan bu girişim ile harçlığınızı çıkarabilir ve ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Online anketlere katılmak, anket sorularını cevaplamak, ekstra kazanç sağlamanın en kolay ve eğlendirici yollarından biridir. Bu sayede çevrimiçi bir odak grubuna katılabilir ve çevrinizi de genişleterek, kazanç sağlayabilirsiniz.

Üstelik online anketlere katılmak size, anketi yaptıran şirkete bağlı olarak hediyeler, promosyonlar, hediye çekleri gibi birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

5. Fotoğrafçılık

Serbest fotoğrafçılık, özellikle iPhone çağında insanlar genellikle iyi fotoğrafçılığın değerini düşürdüğü için, girilmesi gereken rekabetçi bir alandır.

Yüksek kaliteli müşterileri bulmak için bir nişe sahip olmak önemlidir. Kendinizi vintage fotoğrafçılığı gibi belirli bir şeyle sınırlamak, ters etki yaratabilir, ancak sizi bu belirli fotoğrafçılık türünü arayan insanlar için çok daha çekici hale getirecektir.

Ekstra para kazanmak için Shutterstock ve iStock gibi sitelere stok fotoğraf satmayı da deneyebilirsiniz ; her bir görsel için alacağınız komisyon düşüktür, ancak yeterince fotoğraf satarsanız, bu miktar artabilir.

6- Satış ortaklığı

Satış ortaklığı, farklı markaların veya ürün ve hizmet sağlayıcıların yeni pazarlara ulaşmasına yardımcı olma sanatını ifade eder. Satış ortağı pazarlaması öncelikle ürünün veya hizmetin online olarak tanıtımını ve potansiyel müşterileri ürün ve hizmetin satış sayfalarına yönlendiren harici bağlantılar sağlamayı içerir.

Burada, bir müşteri reklamı yapılan markadan her zaman doğrudan bağlantılarınızdan alışveriş yaptığında para kazanırsınız. Örneğin, ürünü sosyal medyada tanıtmayı düşünebilirsiniz, ancak satış ortaklığında büyük bir müşteri kitelesi yaklamak için kullanabileceğiniz bir blog oluşturmanız önemle tavsiye edilir. Örneğin, bir otomobil blogunuz varsa, blogunuzun trafiğine uygun olduğu için araç parçaları için bir ortaklık olmayı düşünebilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirim? Satış ortaklığı pazarlamacısı olarak başlamak için bloglarınıza trafik çekmek en zor olanıdır. Bu aşamayı geçtikten sonra, elit satış oraklarının aylık gelirleri 10.000 doların üzerine çıkabilir ve bir sınırlama yoktur.

7- E-Ticaret Yapmak

Netten para kazanma yolları arasında etkin çalışmalardan biri de e-ticaret yapmaktır. E-ticaret yapmayı düşünüyorsanız, kendi eşyalarınızı satmakla işe başlayabilirsiniz.

Bunun için bazı uygulamalar var. Bu uygulamalara giriş yaparak; kullanmadığınız, ilgilenmediğiniz, artık işinize yaramayan, hala kullanılabilir eşyalarınızı satışa sunarak para elde edebilirsiniz.

Kendinize ait bir butik mağaza açarak bağımsız çalışabilirsiniz. Bunun için e-ticaret yazılımı, müşteri hizmetleri ve geri ödemeler konusunda biraz bilgi sahibi iseniz, kendi butik mağazasından satış yapabilirsiniz.

8- Yazılım Geliştirerek Satmak

Çağımızın en çok rağbet gören mesleklerinden birisi yazılım. İnternetten para kazanma yolları arasında; biraz yazılım bilginiz varsa ve web sitesi tasarımlarından hoşlanıyorsanız, yazılım geliştirme ve satma işini düşünebilirsiniz.

Birçok profesyonel yazılım geliştirme şirketi olsa da freelance çalışanlar, bağımsız geliştiriciler, kısa süreler içinde çok daha fazla kazanç sağlayabilmektedir.

9- Web Seminerlerine Ev Sahipliği Yapmak

İnternet üzerinden yapılabilecek işler arasında, web seminerlerine ev sahipliği yapmak işi de gelmektedir. Böylece web sitenize daha fazla trafik sağlamış olur hem de satışlarınızı artırmada basamakları tırmanmaya başlayabilirsiniz.

Sadece ürün satışından değil, web seminerlerini kullanarak para kazanabilir ve satış ortağı bağlantılarıyla, para kazanmanız içten bile değildir.

10- Online Koçluk Yapmak

Çok ölçülebilir bir durum olmasa da internetten para kazanma yolları arasında, online koçluk yapmak, online iş kurmanın en güzel yollarından biridir. Uzmanlığını yaptığınız bir konuda, fikir ve tavsiyelerinizi satmaya başlayarak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Kendinizi bu konuda iyi bir pazarlamacı olarak görebiliyor ve kendinizi bu konuda satabiliyorsanız, bu konuda yardım almak isteyecek birçok kişi bulabilirsiniz.

11- Online Kurs Satışı Yapmak

Bir konuda uzmanlığınız varsa, bu uzmanlığınızı paraya dönüştürmek istiyorsanız ve bunun için ayırabilecek bir zamanınız varsa, online kurs satışı yapabilirsiniz.

Online kurs oluşturup pazarlamasının yapılması ciddi bir dikkat ve çaba gerektirir. Düzenli bakım ve pazarlama sayesinde aylarca hatta yıllarca satış yapabilir ve kurs satışıyla iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

12- Sanal Asistan Olmak

Organizasyon adına herhangi bir becereniz varsa ve insanları bu konuda derleyip toparlayabileceğinize inanıyorsanız internetten para kazanma yolları arasında deneyebileceğiniz bir yol da sanal asistan olmaktır.

Sanal asistan olmak için;

• Dizüstü bir bilgisayar
• Kulaklık ve cep telefonu
• İyi iletişim kurmak
• Esnek zamanlama

Sanal asistanlık ile hem çevrenizi genişletebilir hem de bir kişinin hayatını nasıl etkileyebileceğinizi görürken, para da kazanabilirsiniz.

13- Online Kişisel Antrenörlük Yapmak

Sağlıklı yaşam, herkes için oldukça önemlidir ve vücut kondisyonunu korumak için insanlar birçok yol deneyimlemektedir. İnternetten para kazanma yolları arasında her geçen gün biraz daha yükselişe geçen çevrimiçi kişisel antrenörlük sizi hem finansal hem de fiziksel yönden tatmin edecektir.

Hatırı sayılır bir kitle oluşturduğunuzda çevrimiçi antrenörlük sizin için tam zamanlı bir yapıya dönüşebilir.

14- Podcast Hikayeler Paylaşmak

Podcast sektörü; sürekli ve kaliteli içerik arayışında olduğu için, ilginç hikayelere ve etkileşimli bir kitle oluşturmak için gereken her şeye sahip. Bunun için internetten para kazanma yolları arayışınız varsa, podcast hikayeler paylaşmak tam da size göre.

Yapmanız gereken tek şey, hakkında konuşmak istediğiniz konu ya da konuların listesini oluşturmak ve en popüler olanlar hakkında hikayelerinizi oluşturmaktır. Öğrenciler arasında çok daha kolay para kazanma yöntemleri arasında olan bu iş, büyük bir kitle oluşturarak, hikâyelerinizi paylaşabileceğiniz geniş bir alanı da size sunmaktadır.

15- Sesli Kitap Anlatımı Yapmak

Günümüzde sesli kitap anlatımı giderek trendini yükseltmeye başlayan bir sektör oldu. Kitapların %10’a yakını artık ses formatına dönüştürülmektedir. Tiyatral bir yönünüz varsa, sesinizi etkileyici kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, sesli kitap anlatımı yaparak, kazanç sağlayabilirsiniz.

Günümüzde kitap satışını artırmak ve kitabının fazla satmasını isteyen yazarlar, sesli kitap anlatımına yönelmektedir. Hatta bunun için bir dublaj ve seslendirme eğitimi alarak, sesinizi profesyonel şekilde kullanmayı öğrenerek, ileride tüm zamanınızı kaplayabilecek bir işe de imza atabilirsiniz.

16- El Sanatlarınızı Paraya Dönüştürebilirsiniz

İnternetten para kazanma yolları arasında el işçiliğinizi paraya dönüştürme de bulunmaktadır. El yapımı ürünler ve el sanatları, günümüzde oldukça popüler olmakta ve bunun için online pazarlarda bu ürünler ve el sanatları satışa sunulmaktadır.

Yaptığınız tablolar, bilezikler, kolye tasarımları, yaratıcı el yapımı eserlerinizi toparlayarak ve devamını getirerek, online satış sitelerinde paraya dönüştürebilirsiniz.

17- Olası satış yaratma

Potansiyel müşteri oluşturma, sosyal medya pazarlaması ve dijital reklamcılık alanları arasında bir miktar örtüşme var, ancak her birinin biraz farklı bir odağı var.

Potansiyel müşteri oluşturma, reklam yayınlamak yerine yararlı içerik oluşturarak müşterileri çekmenin bir yoludur. Bu tür içerikler, harekete geçirici mesaj, anket ve hatta bir indirim kuponu içeren bir blog gönderisini içerebilir.

Potansiyel müşterileri belirledikten sonra, onlara şirketin onlara sunabileceği değer hakkında faydalı bilgiler göndererek onları gerçek müşterilere dönüştürmek için çalışacaksınız.

18- Bir Facebook Reklam İşletmesi Kurun

2 milyardan fazla insan Facebook’u kullanıyor ve bu onu dünyanın en etkili pazarlama platformlarından biri yapıyor. Facebook’ta her yerden pazarlama yapabilirsiniz ve nasıl yapıldığını öğrenmek zor değil.

19- Niş Bir Web Sitesi Oluşturun

Niş bir web sitesi, perakende pazarının özel bir sektöründe para kazanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kameralar hakkında yazdığınız bir kamera inceleme web sitesi oluşturabilirsiniz ve birisi incelemenizi her tıklayıp bir kamera satın aldığında para kazanabilirsiniz.

Herhangi bir nişte herhangi bir şeyi satarak para kazanabilirsiniz, ancak iyi bildiğiniz ve önemsediğiniz bir niş seçmek önemlidir, böylece insanları web sitenize götüren ve ardından onları tanıttığınız ürünleri satın almaya ikna eden çekici içerikler oluşturabilirsiniz.

Web sitenizi kurduktan sonra, SEO (arama motoru optimizasyonu) kullanarak onu Google’da sıralamalısınız.

Google’da sıralama yapabiliyorsanız, sitenizi her gün binlerce kez ziyaret edilebilir ve bu, satış ortaklığı bağlantıları aracılığıyla pasif gelir sağlayabilir.

Niş web siteleri, bir niş hakkında zaten bilgiliyseniz ve zaten SEO biliyorsanız veya öğrenmek istiyorsanız iyi bir seçenek olabilir.

20- Pazarlama Otomasyonu Danışmanı

Pazarlama otomasyonunda da uzmanlaşabilirsiniz. E-posta pazarlaması birçok şirket için gerekli hale geldi, ancak göz korkutucu ve karmaşık görünebilir.

Biraz pratikle, pazarlama otomasyonu yakında sizin için ikinci bir doğa olacak ve şirketlere değerli hizmetler sunabilirsiniz.

Hubspot, Ontraport, Aweber, Convertkit ve Mailchimp gibi yazılımların temellerini öğrenmek size uzun bir yol sunacaktır.

21- Araştırmacı

Serbest araştırmayı duymamış olabilirsiniz, ancak bunun için büyük bir pazar var. Pazar araştırması, istatistiksel analiz ve raporlar gibi şirketlerin ihtiyaç duyduğu birçok bilgiyi bulmak zaman alıcıdır.

Wonder, bireylere araştırma yapmaları için ödeme yapan bir web sitesidir; Bu seçeneği düşünen biri için harika bir yer olabilir.

Ekiplerine katılmak için bir testi geçmeniz gerekecek, bu da işe hazır olup olmadığınızı anlamanın iyi bir yoludur. Ancak, bir işletmeye dönüşmek istiyorsanız, en iyisi kendi müşterilerinizle bağımsız olarak bağlantı kurmaktır.

22- İngilizce Öğretmeni

Online İngilizce öğretmeni olarak çalışmak, İnternet bağlantısı olan ve ileri derece İngilizce bilen kişiler için kolay bir para kazanma yolu olabilir.

Pek çok web sitesi, sizinle çalışmak için ödeme yapmak isteyen öğrencilerle bağlantı kurmanıza aracı olabilir. Italki, bir ‘topluluk öğretmeni’ olarak görev yapmanıza fırsat tanır ve bu platform genellikle çocuklar yerine yetişkinler içindir.

Magic Ears, küçük çocuklara (4-12 yaş) öğretmek içindir ve saatte 20 dolar kazanabilirsiniz. VIPKid, Çinli çocuklara online olarak İngilizce öğretmenizi ve saatte 20 $ ‘a kadar para kazanmanızı sağlar.

23- Öğretmen Olun

Evden çalışan öğretmenler için potansiyel olarak kazançlı bir başka seçenek: İngilizce dışındaki bir konuda öğretmen olun. Yüksek eğitimli iseniz, lisans derecesi veya üstü, o zaman bu harika bir seçenek olabilir.

Chegg, çok çeşitli konularda video görüşmesi yoluyla online ders vermeyi kolaylaştırır ve ödeme saatte 20 dolardan başlar.

Eğitim, ev ödevi yardımına odaklanır. Öğrenciler yardıma ihtiyaç duydukları soruları gönderir ve zamana ve zorluğa bağlı olarak değişecek bir fiyat sunar.

24- Web Sitesi veya Uygulama Testçisi

Bir web sitesi veya uygulama testçisi olarak ekstra para kazanabilirsiniz. Kullanılabilirlik testinden siz sorumlu olursunuz; bu, bir uygulamanın veya sitenin yararlılığını değerlendirdiğiniz anlamına gelir.

Kendinizi teknoloji meraklısı olarak görmüyorsanız, şirketler yazılımlarının sizin gibi insanlara uygun olup olmadığını kontrol etmek istedikleri için bu bir avantaj olabilir.

UserTesting, test başına 60 $ ‘a kadar kazanabileceğinizi iddia ederken, UTest ve UserFeel, test başına 10 $ sunar.

25- Arama Motoru Değerlendiricisi

Daha yetenekli bilgisayar kullanıcıları bir arama motoru değerlendiricisi olabilir. Bir şirket, arama sonuçlarını değerlendirmeniz ve hangi anahtar kelimelerin aranacağını söyleyebilmeniz için size yönergeler verecektir.

Bilgisayar konusunda hızlı olmanız ve arama motorlarının çalışma şekli hakkında bilgiye ihtiyacınız vardır. Ancak bu yüksek becerilere sahip bir teknoloji işi değil.

Sıklıkla işveren bazı siteler Appen, Lionbridge ve iSoftStone’dur. Kazançlar genellikle saatte 10 ila 15 dolar arasında değişiyor.

26- Çağrı Merkezi veya Veri Girişi

Pandemi, birçok şirketi çağrı merkezi çalışanlarını eve göndermeye sevk etti. Yüksek hızlı İnternet, çalışanların sanki bir odacıkta oturuyormuş gibi arama almaya ve dosyalara erişmeye devam etmesini sağlar.

Evde tam zamanlı bir iş istiyorsanız, bir çağrı merkezi veya veri girişi işi sizin işiniz olabilir. Çoğu lise diploması ve temel bilgisayar becerileri testi gerektirir. Ayrıca şirketinizin politika ve prosedürlerine aşina olmanız gerekir.

Sonuç

İnternet aracılığıyla para kazanmanın birçok yolu vardır, ancak nihayetinde seçtiğiniz, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır.

Fazla düşünmeyin; bir şey seçin, çok çalışın ve zamanla karşılığını alacaktır.

Sıkça Sorular Sorular

İnternetten ne kadar para kazanabilirim?

Bu online para kazanma yollarının çoğundan ne kadar kazanabileceğiniz konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak bunların çoğu ne kadar yatırım yaptığınıza, girişimciliği büyütmeye ayrılan zamana ya da başarıyı yakalama çabasına bağlıdır.

İnternetten para kazanmak için yatırım yapmalı mıyım?

Hayır, sermaye yatırımı gerektirmeyen çok sayıda ödüllendirici internetten para kazanma yöntemi vardır. Bunlara satış ortaklığı, blog yazmak veya YouTube videoları oluşturmak dahildir.

Online girişime ne kadar zaman veya kaynak ayırmam gerekiyor?

Bir online projede gereken süre veya kaynakların harcanması büyük ölçüde online girişimin niteliğine bağlıdır. Bazıları bir blog / web sitesi oluşturmak veya bir kitap ve online kurs yazmak gibi çok zaman gerektirse de, bazıları çok daha kısa sürer.

Oline bir girişim ana akım bir iş haline gelebilir mi?

Evet, bu online girişimlerin çoğu son derece ölçeklenebilir ve ana 9-5 işinizi geçme ve tam teşekküllü bir işletmeye dönüşme potansiyeline sahiptir. Örneğin, blog açarak geniş bir müşteri tabanı biriktirdiyseniz, bunu bir işletmeye dönüştürmeyi düşünebilirsiniz.

Ek gelir getiren her fikrin internet tabanlı olması gerekir mi?

Hayır, ancak minimum genel giderleri ve yükümlülükleri olduğu için online bir girişime başlamak daha iyidir. Sıfırdan başlamanız gereken geleneksel işlerin aksine, neredeyse hemen kazanmaya başlayabileceğiniz internetten para kazanma yolları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir