Gerçekçi, Ulaşılabilir Kariyer Hedefleri Nasıl Belirlenir?

Bundan bir yıl sonra kariyerinizin nerede olmasını istediğinizi düşünmek için hiç zaman ayırdınız mı? Beş yıl? On yıl? Başarıya ulaşmak ve kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, kariyer hedeflerini nasıl belirleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Kariyer hedefleri, kariyerinizden tam olarak ne istediğinizi tanımlayan hedeflenmiş hedeflerdir.

Birçok insan kariyer hedefleri belirlemenin zaman kaybı olduğunu düşünüyor. Bu hatayı yapma. Kariyer hedefleri olmadan profesyonel yaşamınızda başarıya ulaşmak neredeyse imkansızdır. Sonuçta, oraya ulaşmak için gideceğiniz yeri bilmeniz gerekir.

Kariyer hedefleri, kariyerinizi şu anda bulunduğu yerden istediğiniz yere taşıyacak bir yol haritası sunar. Kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olan beceri ve deneyimleri belirlemenize yardımcı olurlar. Kariyer hedefleri ayrıca odaklanmanızı sağlar ve olmak istediğiniz yere yaklaşıp yaklaşmadığınızı belirlemeniz için bir ölçüt sağlar.

Kariyer hedefleri belirlemek yeterli değildir. Hedeflerinizin gerçekçi ve ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız.

Bu, sizin tarafınızdan yeterli bağlılık, sıkı çalışma ve fedakarlık ile kariyer hedeflerinize ulaşabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu zaman, birçok insan çok yüksek hedefler koyar.

Gerçekçi olarak ulaşamayacağınız hedefler belirlemedeki sorun, cesaretinizin kırılmasına neden olmasıdır. Hedeflerinizin hiçbirine ulaşamayacağınız bu zihniyeti oluşturur.

Diyelim ki bugün hedefimin profesyonel bir futbolcu olmak ve Avrupa’nın en iyi kulüplerinden birinde oynamak olduğuna karar verdim.

Bu hedef çok gerçekçi değil.

Son 5 yıldır bir futbol topuna dokunmadım. Son on yıldır herhangi bir antrenman yapmıyorum. Neredeyse çoğu futbolcunun emekli olduğu yaştayım. Ne kadar çaba sarf etsem de futbol yıldızı olma şansım sıfıra yakın.

Öte yandan, hedefim önümüzdeki iki yıl içinde önde gelen bir web sitesinin düzenli yazarı olmaksa, beceri ve deneyimlerim doğrultusunda bu hedefime ulaşabilirim. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymanın anlamı budur.

Peki, aynı anda kendinizi bunaltmadan hem iddialı hem de sizi başarıya teşvik eden hedefler nasıl belirlersiniz?

Aşağıda, yapılacaklar listenize ekleyebileceğiniz gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflerin nasıl belirleneceğine dair birkaç ipucu verilmiştir.

KARİYER HEDEFLERİNİZ BELİRLİ OLMALI

Çoğumuzun çok geniş kariyer hedefleri var. Harika bir yazar olmak istiyorum. Başarılı olmak istiyorum. Elbette, terfi etmek, harika bir yazar olmak veya başarılı olmak harika bir şeydir, ancak bu hedefler çok belirsizdir.

Sizi belirli bir şeye zorlamazlar. Harika bir yazar olmak ne anlama geliyor? Çok satan bir kitap yazmak mı yoksa uluslararası bir dergiye düzenli olarak katkıda bulunmak mı? Başarılı olmak ne demektir? Kendi arabanıza ve evinize sahip olmak mı yoksa büyük bir şirketin CEO’su olmak mı?

Gerçekçi ve ulaşılabilir kariyer hedefleri belirlemek için spesifik olmanız gerekir. Geleceğe bakın ve kariyeriniz için tam olarak ne istediğinize dair bir vizyon yaratın. İşinizin tam olarak nasıl olmasını istiyorsunuz? Bir terfi kazanmak istediğinizi söylemek yerine, hedeflediğiniz pozisyonu hedeflerinize dahil edin.

Örneğin, “Finans Direktörüne terfi etmek istiyorum” diyebilirsiniz . Harika bir yazar olmak istediğinizi söylemek yerine, harika bir yazar olmanın sizin için ne anlama geldiğini açıklayın. Örneğin, “ X dergisine/web sitesine düzenli olarak katkıda bulunmak istiyorum ” diyebilirsiniz . Başarılı olmak istediğinizi söylemek yerine, başarının sizin için ne anlama geldiğini açıklayın. Örneğin, “Yıllık 1 milyon doların üzerinde kâr getiren kendi işimi yürütmek istiyorum .”

Kariyer hedeflerinizi belirlerken spesifik olmanın bir takım faydaları vardır.

İlk olarak, belirli bir hedef, hedefe ulaşmak için gerçekte ne yapmanız gerektiği konusunda size daha fazla netlik sağlar. Karlı bir iş kurmak için ne yapmanız gerektiğine dair bir plan yapmak, nasıl ‘başarılı olunacağını’ planlamaktan daha kolaydır.

İkincisi, belirli hedefler, belirsiz hedeflere kıyasla, hedefe doğru çalışmak için size daha fazla motivasyon sağlar. Çeşitli araştırmalara göre, hedeflediğiniz belirli bir hedef hakkında net bir vizyona sahip olduğunuzda, hedeflerinize ulaşma şansınız da daha yüksektir .

HEDEFLERİNİZ ÖLÇÜLEBİLİR OLMALI

Kariyer hedeflerinizin etkili olması için ölçülebilir olmaları gerekir.

Başka bir deyişle, hedefe ulaşıldığını belirlemek için bir kritere ihtiyacınız var. Ölçülebilir bir kriteri olmayan kariyer hedefleri, elde etmek için çok belirsizdir.

Amacı gelirini artırmak olan birini düşünün. Bu hedef ölçülebilir değildir.

Gelirini 5 dolar arttırırsa, amacına ulaştığını düşünecek mi? Tam olarak neyi hedefliyor?

Öte yandan, amacı gelirini %20 artırmak olan biri ne istediğini tam olarak bilir. %20’lik artışa ulaşana kadar dinlenmeyecek. Ölçülebilir bir hedef, ilerlemenizi anlamlı bir şekilde izlemek için size bir kıyaslama sağlar.

HEDEFLERİNİZ ZORLU AMA ULAŞILABİLİR OLMALI

Kariyer hedefleri belirlemek, zorlu ve ulaşılabilir olmak arasındaki dengeyi bulmakla ilgilidir. Hedef belirlemenin özü, kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için kendinizi harekete geçmeye, daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapmaya teşvik etmektir.

Bu nedenle, hedeflerinizin zorlu olması gerekir. Harika, etkili kariyer hedefleri sizi rahatsız edici bir bölgeye sokmalıdır.

Onlara biraz korku, belirsizlik ve şüphe eşlik etmelidir. Çıtayı yükseltmezseniz ve çok çaba sarf etmezseniz, hedefe ulaşamama riski vardır. Büyümeye yol açan şey budur. Çok çaba harcamadan başarabileceğinizi biliyorsanız, hedef belirlemenin bir anlamı yoktur.

Aynı zamanda kafanız bulutlarda olmamalı. Çok iddialı hedefler koymayın. Dünya çapında bir futbolcu olma hedefimi hatırlıyor musun? Hedef zor, ama ulaşılamaz. Aslında yaşıtlarıma bu amacımı söyleseydim, benim bir yanılgı içinde olduğumu düşünürlerdi. Bir amacın etkili olması için aynı zamanda ulaşılabilir olması gerekir.

Beceri ve yetenekleriniz ile uyumlu olmalıdır. Hedefe ulaşmak için gerekli becerilere sahip değilseniz, bu becerileri kazanmanız mümkün olmalıdır. Gerçekçi olarak ulaşamayacağınız hedefler belirlemek sadece moralinizi bozar ve özgüveninizi zedeler.

Hedefinize ulaşılabilir olup olmadığını belirlemenin iyi bir yolu, kişisel sınırlamalarınızı dikkate almaktır. Hedefinize ulaşmanızı engelleyebilecek herhangi bir engel var mı? Bu zorlukların üstesinden gelmek için yapabileceğiniz bir şey var mı?

Örneğin, amacınız eğitim almadığınız tamamen farklı bir kariyerde değişiklik yapmaksa, üniversiteye geri dönmeniz gerekebilir.

Mevcut programınızı göz önünde bulundurarak, kolej için ödeyecek paranız ve derslere katılmak için zamanınız var mı? Üniversiteye kadar ödemeyi göze alamıyorsanız, hedefiniz çok gerçekçi olmayabilir.

Bununla birlikte, kendinizi üniversiteden geçirmenin bir yolunuz varsa, bunu başarmak biraz zaman alsa da hedefinize ulaşılabilir.

HEDEFLERİNİZ SİZİ MOTİVE ETMELİ

Bu, insanların kariyer hedeflerine ulaşırken genellikle unuttuğu bir şeydir. Çoğu zaman insanlar, kulağa hoş geldikleri için veya bu tür hedefler koymaları gerektiğini düşündükleri için belirli kariyer hedefleri belirler.

Kariyeriniz için hedefler belirlerken, kendinizi düşünmeniz gerekir. Hedef senin için önemli mi? Gerçekten bunu başarmak istiyor musun? Seni motive ediyor mu? Kişisel olarak sonuca değer veriyor musunuz? Kulağa hoş geldiğini düşündüğünüz veya başkaları sizden böyle hedefler beklediğiniz için hedefler koyarsanız, onların peşinden gitmek için motivasyonunuz olmaz.

Bunu gerçekleştirmek için sizi çalışmaya iten hiçbir şey olmayacak, bu da hedefe ulaşma şansınızın çok düşük olacağı anlamına geliyor.

Hayattaki önceliklerinizi düşünün ve bu önceliklere uygun kariyer hedefleri belirleyin. Bu size bir aciliyet duygusu ve ne pahasına olursa olsun yapılması gereken tavrı verir.

Hedeflerinizin motive edici olduğundan emin olmanın iyi bir yolu, hedefin arkasındaki nedeni düşünmektir. Neden bu hedefe ulaşmak istiyorsun? Bu hedefe ulaşmayı sizin için bu kadar önemli kılan nedir?

Hedefi neden kovaladığınızı anladığınızda, sizi motive edecek ve şüpheler ve güven eksikliği ortaya çıktığında bile devam etmenizi sağlayacaktır.

HEDEFLERE NASIL ULAŞACAĞINIZI BELİRLEYİN

Plansız bir hedefin sadece bir hayal olduğuna dair popüler bir söz vardır. Kariyer hedeflerinize ulaşmak için ne gerektiğini bilmiyorsanız, sadece diliyorsunuz.

Hedefinizin etkili ve ulaşılabilir olması için, bunu başarmak için tam olarak ne yapmanız gerektiğini bulmanız gerekir.

Burada kendinize şu gibi sorular sormanız gerekir:

  • Hangi becerileri öğrenmeniz gerekiyor?
  • Ne kadar sürer?
  • Kaça mal olacak?
  • Herhangi bir yaşam tarzı değişikliği yapmanız gerekiyor mu?

Bu soruları cevaplamak biraz araştırma yapmanızı gerektirebilir. Hedefe ulaşmak için ne gerektiğini belirledikten sonra, artık hedefi küçük parçalara veya kısa vadede üzerinde çalışabileceğiniz alt hedeflere bölebilirsiniz.

Büyük bir hedef ulaşılmaz görünebilir ve onu ertelemenizi kolaylaştırır. Ancak bunu daha küçük adımlara böldüğünüzde, çok daha ulaşılabilir görünüyor.

Daha küçük adımlara bölmek, ilerlemenizi takip etmeniz için size kilometre taşları da sağlar.

Örneğin, amacınız CSS ve HTML öğrenmek ve böylece bir yıl içinde serbest çalışan bir web geliştiricisi olmaksa, bunu bırakmak kolaydır.

Bununla birlikte, her hafta iki video eğitiminden geçmeyi taahhüt ederek, genel hedefiniz çok daha yönetilebilir ve ulaşılabilir hale gelir.

TAAHHÜDÜNÜZÜ DEĞERLENDİRİN

Bir arkadaşınızın sizi daha önce hiç gitmediğiniz bir adreste bir partiye davet ettiğini hayal edin. Oraya ulaşmanıza yardımcı olmak için arkadaşınız, telefonunuza konumu gönderir. Bu konum ile partinin gerçekleştiği yeri bulmak için telefonunuzdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Ancak, arabanıza binmeniz ve aslında kendiniz sürmeniz gerekiyor. Kariyer hedefleriniz, arkadaşınızın paylaştığı konum gibidir. Nereye gittiğinizi ve oraya nasıl gideceğinizi bilmenize yardımcı olurlar. Ama yeterli değiller.

Kendinizi partiye götürmeniz gerektiği gibi, hedeflerinizi gerçekleştirmek için biraz zaman ve çaba harcamanız gerekir.

Kariyer hedeflerinize ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini belirledikten sonra, şimdi kendinizi değerlendirmeniz ve yapılması gerekenleri takip etmek için yeterince kararlı olup olmayacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Hedefiniz zorlayıcıysa bu özellikle önemlidir.

Hedeflerinize ulaşmak kolay olmayacak.

Bunu başarmak için gereken zaman ve çabayı harcamaya istekli misiniz? CSS ve HTML öğrenme örneğine geri dönersek, her hafta iki dersten geçmeyi taahhüt edecek misiniz, yoksa bunun çok fazla iş olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Onlara bağlı olmayacaksanız, hedef belirlemenin bir anlamı yoktur. Hedefinize ulaşmak için yeterince kararlı olmadığınızdan şüphe duyuyorsanız, bu, hedefinizi gözden geçirmeniz veya yeni bir hedef belirlemeniz gerektiğine dair bir işarettir.

Kariyer hedeflerinize bağlanamama, hedefinizin sizi motive etmediğinin bir işareti olabilir.

Bir hedef, ancak, hedefe ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacak bir taahhütte bulunursanız gerçekçi ve ulaşılabilir olacaktır.

HEDEFİNİZ ZAMAN SINIRLI OLMALI

Geçen gün bir arkadaşımla hedef belirleme hakkında konuşuyordum ve hedefinin çok para kazanmak ve bir Ferrari satın almak olduğunu söyledi. Bunu ne zaman yapmayı planladığını sordum ve o basitçe “bir gün” yanıtını verdi.

Bu, birçok insanda çok yaygın olan bir şeydir. Başarmak istediklerini biliyorlar, ancak ne zaman başarmak istediklerine dair bir zaman çizelgeleri yok. Bir zaman çizelgesi olmadan, hedefleriniz çok etkili olmaz. Hedeflerinize ne zaman ulaştığınız önemli değilse, bugün sizi onlar üzerinde çalışmaya iten ne olacak?

Hedefleriniz için bir son teslim tarihine sahip olmanın çeşitli faydaları vardır. İlk olarak, sizi sorumlu tutar. Son teslim tarihi, sonucunuzu ölçmek için size kritik bir ölçüm sağlar.

Biliyorsunuz ki, belirli bir tarihe kadar belirli bir sonuca ulaşamazsanız, ne kadar ilerleme kaydetmiş olursanız olun, çabalarınız başarısızlık olarak kabul edilecektir.

Başarısız olma riski üzerinizde baskı oluşturur ve sizi harekete geçmeye iter. Zaman kısıtlaması olmadan, her zaman daha sonra yapabileceğiniz için gerçekten hiçbir sorumluluk ve aciliyet duygusu yoktur. Zaman çizelgesinin olmaması ertelemeye yol açar.

İkincisi, bir zaman çizelgesine sahip olmak, hedefinizi yönetilebilir parçalara ayırmanıza olanak tanır. Hedefinize ulaşmanız gereken zaman çizelgesini öğrendikten sonra, hedefi her gün veya her hafta ulaşmanız gereken daha küçük hedeflere bölebilirsiniz.

Örneğin, hedefiniz bir gün 1 milyon dolar kazanmaksa, her gün ne kadar kazandığınız konusunda çok fazla endişelenmeyebilirsiniz, çünkü on yılınızı alsa bile sonunda hedefe ulaşacaksınız. Ancak hedefiniz bir yıl içinde 1 milyon dolar kazanmaksa, bu her gün en az 2740 dolar kazanmanız gerektiği anlamına gelir.

Kısa vadede ne yapmanız gerektiğini bilmek, sizi hedefinize yaklaştıran faaliyetlere öncelik vermenizi ve bunlara odaklanmanızı sağlar. Her gün 2740 dolar kazanmanız gerektiğini biliyorsanız, günlük hedefinize ulaştığınızdan emin olana kadar TV şovlarında ve sosyal medyada zaman kaybetmeniz pek olası değildir.

Bir zaman çizelgesi ayrıca size ilerlemenizi izlemenin bir yolunu sunar. Diyelim ki hedefiniz bir yıl içinde bir kitap yazmak.

Henüz yılın yarısında kitabı yazmaya başlamadığınızı fark ederseniz, bu, kitabı yıl sonuna kadar tamamlama yolunda olmadığınızın açık bir göstergesidir. Kitabın yıl sonuna kadar hazır olmasını istiyorsanız, planladığınızdan iki kat daha fazla çalışmanız gerektiğini söylüyor.

Kariyer hedeflerinizi belirlemeye başladığınızda, bunların bir son teslim tarihine bağlı olduğundan emin olun. Bu onları gerçekçi ve ulaşılabilir kılacak ve harekete geçmeye başlamak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu ve ilhamı sağlayacaktır.

KARİYER HEDEFLERİNİZİ YAZILI OLARAK KOYUN

Bu, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirlemenin son adımıdır. Kariyeriniz için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirledikten sonra, bunları yazılı hale getirmeniz gerekir. Bir defter veya bir parça kağıt alın ve hedeflerinizi not edin.

Bunu yaparken, “olabilir” veya “istiyorum” yerine “irade” kelimesini kullanın. Örneğin hedefiniz kârınızı %20 artırmak ise, yazın.

“Yıl sonuna kadar kârımı %20 artırmak istiyorum ” değil , “ Yıl sonuna kadar kârımı %20 artıracağım”.

Sözcüğü kullanmak size tutku, bağlılık ve hedeflerinizi takip etme gücü sağlayacaktır. “İster” veya “olabilir” kelimelerini kullanmak, hedeflerinizi ne pahasına olursa olsun yapmanız gereken bir şey değil, sahip olunması güzel bir şey olarak sunar.

Hedeflerinizi yazdıktan sonra, onları her gün görebileceğiniz, komodin, buzdolabı, banyo aynası veya masa gibi görünür bir yere koyun.

Bu adımın gerçekten önemli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Pek çok insan kariyer hedeflerini belirler ama bunları yazmaktan hiç çekinmez mi? Neden hedeflerinizi yazmanız gerekiyor? Hedeflerinizi yazılı hale getirmenin çeşitli faydaları vardır.

İlk olarak, hedeflerinizi görselleştirmenize yardımcı olur. Kariyer hedeflerinizi yazmadan önce, bunları zihninizde net bir şekilde görselleştirmeniz gerekir. Hedeflerinizi görselleştirmek sizi daha çok çalışmaya motive eder ve hedefe ulaşma şansınızı artırır. Araştırmalar, hedeflerini görselleştirenlerin onlara ulaşma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor .

Hedeflerinizi yazmak, onları soyut kavramlardan gerçek bir şeye dönüştürmenize de yardımcı olur. Sadece hedefinizi düşündüğünüzde, hedef fiziksel olarak gerçek değildir. O sadece zihninizde var olur ve fikrinizi değiştirmek sizin için kolaydır. Ama onları bir kez yazıya döktüğünüzde, gerçek ve somut hale gelirler.

Onları görsel olarak görebilirsiniz ve onları başarmak için kararlı hissetmeniz daha olasıdır.

Son olarak, hedeflerinizi yazılı hale getirmek bir hatırlatma görevi görür. Hedeflerinizi günlük olarak görebileceğiniz görünür bir yere yerleştirmeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Hedeflerinize her gün bakmak size ne için çalıştığınızı hatırlatır ve günlük olarak motive olmanızı sağlar.

Hedeflerinizi yazmanın önemi bilim tarafından desteklenmektedir. Yürütülen bir araştırmaya göre , sadece hedeflerinizi yazarak, onlara ulaşma olasılığınız %42 daha fazladır.

Bu nedenle kariyeriniz için hedefler belirledikten sonra bunları yazarak süreci tamamlayın.

SONUÇ

Kariyerinizin zirvesine ulaşmak istiyorsanız kariyer hedefleri belirlemek çok önemlidir. Kariyer hedefleri belirlemeye ek olarak, hedeflerinizin gerçekçi ve ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız.

Bunu yapabilmek için hedefleriniz spesifik ve ölçülebilir olmalıdır. Zorlayıcı olmalılar ama aynı zamanda aşırı hırslı olmamalıdırlar. Hedefleriniz de sizi motive etmeli ve bir son teslim tarihine bağlı olmalıdır.

Kariyer hedeflerinizi belirlerken, hedeflere nasıl ulaşacağınızı da belirlemeli ve hedeflere bağlılığınızı değerlendirmelisiniz.

Son olarak, onlara ulaşma şansınızı artırmak için hedeflerinizi yazılı hale getirmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir