Facebook’tan Para Kazanmanın 10 Hızlı ve Kolay Yolu

Dünya çapında üç milyardan fazla aktif kullanıcısıyla Facebook, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanların topluluğu olarak kabul edilen bağımsız sosyal medya platformu haline geldi

Son beş yılda büyük ölçüde gelişti.

Sadece sosyal etkileşimler ve bağlantılar sağlayan bir ağ platformu değil, aynı zamanda dünya çapında freelance çalışanlar ve şirketler için kazanç fırsatları da sunuyor.

Ayrıca, kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız, Facebook’un küçük işletmenizin kolayca büyümesine kesinlikle yardımcı olabileceği harika bir platform olduğunu unutmayın.

İnsanların son zamanlarda merak ettiği soru şu;  Facebook’tan nasıl para kazanılır?

Facebook gelir elde etmek isteyenler için birden fazla geçit açtı, fakat insanlar hala bu işlerden nasıl ekstra para kazanabileceğinin farkında değiller.

Facebook’ta Para Kazanmanın 10 Yolu

İşte insanların deneyebileceği Facebook’tan para kazanmanın en iyi 10 yolu.

1. Facebook Pazarında Para Kazanın

Facebook, bir online mağaza oluşturarak satıcıların ürünlerini FB’de tanıtmaya teşvik etmek için pazar yeri özelliğini etkinleştirdi.

Kesinlikle Facebook’tan para kazanabilirsiniz; tüm yapmanız gereken bu adımları takip etmek ve FB’de başarılı bir satıcı olmaktır.

 • Pazarda potansiyel kitlenizi çekecek kaliteli ürünler bulun.
 • Ürünler için rekabetçi bir fiyat belirleyin.
 • Ürünlerinizin görsel olarak çekici resimlerini ekleyin.
 • Ürünlerinizin doğru tanımlarını hiçbir tutarsızlık olmadan yayınlayın. Örneğin – Cep telefonu veya dizüstü bilgisayar parçaları satıyorsanız, model numarası, çalışma durumu gibi ayrıntıları içerir. Moda ürünleri satıyorsanız, açıklamaya yeterli bilgiyi koyun.
 • Facebook ayrıca işletmenizi veya ürünlerinizi çeşitli demografik konumların alım / satım sayfalarında tanıtma seçeneğini de sunar .

Bu tür gruplar aracılığıyla çeşitli kasaba ve şehirlerden müşterilerle etkileşim kurabilir ve onlara ürünlerinizin kalitesini, neden ürününüzü satın almaları gerektiğini ve son olarak satış fiyatını sunabilirsiniz.

Mümkünse ürünlerinize ilgi çekmek için indirimlere izin verin. Onlarla olan ilişkinizi aniden sona erdirmek yerine her zaman potansiyel alıcılarla pazarlık etmeye çalışın

2. Facebook’ta Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanın

Facebook’ta para kazanmanın diğer bir yolu da satış ortaklığı girişimleridir. Popüler satış ortaklığı ağları, aracılık ettğiniz her satışın bir yüzdesini kazanmanız için ideal bir fırsat sunar.

Satıcılar, FB bağlantılarınız üzerinden gerçekleşen satış sayısını kolayca izleyebilecekleri dönüşüm izleme koduna sahiptir.

İşte Facebook’ta satış ortaklığı girişimlerine başlamak ve para kazanmak için kesin yollar:

1) Bir satış ortaklığı ürünü seçin

Satış ortaklığı ağları, satış ortaklığı ürünlerine ilişkin depo görevi görür. Sosyal medyada tanıtım planına geçmeden önce ürün istatistiklerine ilişkin daha iyi bilgiler edinin.

Satıcıların çoğu dijital ürünler için satış ortaklarına ürün satış bedelinin %50 kadarını komisyon olarak ödemektedir. Fiziksel ürünler için komisyonlar çok daha azdır. n11 gibiler satış fiyatının %4 kadarını ödüyor.

2) Bir kitle oluşturun

Bir kitleyi istikrarlı bir şekilde büyütmek, işinizin büyümesi için son derece önemlidir. Sosyal medyada varlığınız olmadığı sürece, yüksek kaliteli içeriğiniz satış ortağı ürünlerinizi tanıtamaz.

Daha fazla kitleyle etkileşim kurmak ve takipçi sayınızı artırmak için profilinizde canlı ve görsel açıdan etkileyici içerikler yayınlamaya başlayın. Ayrıca, bu sayede Facebook’ta hemen para kazanırsınız.

3) Ürünlerinizi tanıtın

Ürünlerinizi FB’de takipçilerinizin önünde gösterin ve ürünlerinizi satın almalarını önerin. Facebook pazarlamasında istediğiniz bilgiye sahip değilseniz, Facebook reklamları ve ilgili pazarlama sektörlerinde size yardımcı olacak sosyal medya planlayıcılarını ve sertifikalı uzmanları işe alın.

Bu profesyoneller ürününüz için stratejik pazarlama kampanyaları tasarlayabilir ve ürün satışlarıyla para kazanmaya başlamanıza olanak tanır.

Ürünleri tanıtmanın bir başka yolu da Facebook gruplarında ürünle ilgili içerik yayınlamaktır. FB’nin içerik politikasını ihlal edeceği ve hesabınızın bir ömür boyu askıya alınabileceği için her gün aynı içeriği kullanmaya çalışmayın.

Tasarım kıyafetlerini tanıtmak için Facebook gruplarını veya moda ve yaşam tarzı ile ilgili sayfaları arayın. İzleyiciden daha fazla etkileşim gelen yayın türlerinin (beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar) kaydını yapın.

Satış ortaklığı pazarlama alanında başarılı olmak için çok çaba ve enerji gerekiyor. Satış ortaklığı pazarlama yoluyla herhangi bir tutarı garanti edemeyeceğinizden, kararlı çabalarınız bile sizin için istenen sonucu elde etmekte yetersiz kalabilir.

Yalnızca online bir ürün satarsanız kazanırsınız. Bu kadar basit!

Bu, en iyi para kazanma işlerinden biri ve bunu tam teşekküllü olarak yapmanız gerekir.

3. Facebook Sayfası ile para kazanın

FB’de para kazanmayı düşünmeye başladıysanız, kendi hayran sayfanızı oluşturmayı düşünün. FB Sayfanıza büyüleyici içerikler yazın ve takipçilerinizden gelen yanıtları kaydetmeye başlayın.

Eğlence, politika, spor ve diğer konularda parodi videoları oluşturabilirsiniz. Bu tür videoları FB’de yayınlarsınız ve hayran kitlenizi oluşturmaya başlarsınız. Günümüzde insanlar şaka tarzı içeriğe takıntılı oldukları için işiniz bir hayli kolay.

Sayfanızın takipçilerinden etkileyici bir yanıt almaya başlamasını bekleyin ve kısa süre sonra FB sayfanızdaki beğeni sayısında ciddi bir artış göreceksiniz.

Artık Hayran sayfanızdan para kazanmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz, hayran sayfanızda yayın satmaya başlayın. Burada sponsorlu gönderi kavramı ortaya çıkıyor.

Sponsorlu yayınlar, bir şirketin Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarında geniş bir hayran kitlesine sahip birine ödeme yapmasıdır. Genellikle, ödeme bu tür sayfalar aracılığıyla şirketin ürünlerini tanıtmak için yapılır.

Mesajlar farklı tiplerde olabilir – içinde metin bulunan bir ürün resmi, bir metin, bir bilgi grafiği, bir ürün lansman videosu veya bir promosyon mesajı.

Bu şirketler için bir marka temsilcisi olarak hareket edeceksiniz ve sponsorlu yayınlardan elde ettiğiniz kazanç, Facebook takipçilerinizin sayısına ve sayfanızla ne kadar iyi etkileşimde bulunduğuna bağlı olacaktır.

İşletmeler ürünlerini Facebook’ta pazarlamak istiyor, sponsorlu yayınlar için ödeme yapmaya hazırlar, çünkü ürünlerini kitlenize yönlendirirseniz satış yapacaklar.

Sayfanız gençlere yönelikse, genç nesil çoğunlukla teknoloji ve modaya ilgi duyduğundan, çeşitli teknoloji şirketleri ve moda kuruluşlarından teklifler alabilirsiniz.

FB’de sadık bir takipçi grubunuz olursa, markalar sayfanızı dikkate alacak ve sponsorlu yayınlar için size yaklaşacaktır. Böylece bu basit yöntemle kesinlikle Facebook’tan para kazanabilirsiniz.

4. Facebook grupları ile para kazanın

Bir moda tasarımcısı olduğunuzu ve birbirinizi desteklemek amacıyla aynı sektörden insanlar ile bağlantı kurmak istediğinizi varsayalım, bir Facebook grubu oluşturmak karlı bir fikir olacaktır.

Burada, aynı alanda çalışan ve kendi işlerini daha iyi hale getirmek için birbirleriyle işbirliği yapmayı dört gözle bekleyen bir grup tutkulu insanla iletişim kurabilirsiniz.

Bir gruba başlayıp grubunuza daha fazla üye ekledikten sonra, Facebook’ta bir Moda topluluğu oluşturabilirsiniz. Gruptaki ilgili yayınları haftada en az birkaç kez yayınlamaya başlayın ve diğer üyeleri de aynısını yapmaya teşvik edin.

FB grubundan nasıl para kazanabilirsiniz?

Yeni çıkan ürünlerini çeşitli Facebook Gruplarında tanıtmak isteyen binlerce yabancı ve yerel marka var.

Moda tasarımcıları, moda meraklıları ve moda takipçilerinden oluşan bir FB grubunuz varsa, tanınmış çeşitli markalar ürünlerini grubunuzdaki çok sayıda kitleye tanıtmak için size yaklaşacaktır.

Mesajlar resimler, videolar, iş teklifleri veya ürün katalogları olabilir.

5. Hizmetler sunarak Facebook ile para kazanın

Düzenli bir gelir elde etmenin yollarını öğrenirseniz FB’den para kazanmak oldukça etkili olur. İşletmeniz için bir Facebook sayfanız olmasa bile, önemli değil.

Kişisel profilinizden, aşağıdaki gibi serbest hizmetler sunarak bu serbest çalışma işlerinden para kazanabilirsiniz .

 • Serbest Yazarlık
 • Fotoğrafçılık
 • Grafik tasarım
 • Pazarlama
 • Sanal Yardım vb.

Arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz ihtiyaç duydukları bir hizmet için sizi işe almak isteyebilirler. Uzmanlığınızı ve becerilerinizi Facebook’ta paylaşarak, Facebook’ta para kazanma fırsatını keşfedebilirsiniz.

6. Facebook’tan Para Kazanın – Olası Satış Yaratma

Genel olarak, pazarlama uzmanları Facebook işletme sayfanızın her takipçisinin potansiyel müşteriniz olduğu görüşündedir.

Bununla birlikte, Facebook, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenebilecek doğru kullanıcı kümesini bularak sizin için yolu kolaylaştırır.

Takipçileriniz için ilgi çekici içerikler oluşturmak ve onları sayfanıza bağlı tutmak, hayran kitlenizi kullanmanın mükemmel bir yoludur.

Kendi web sitenizi veya arkadaşınızın veya markanızın bir web sitesini tanıtıyorsanız, web sitenizin açılış sayfalarına veya başka bir web sitesine bağlantılar gönderebilirsiniz.

Ayrıca hayranlarınızdan günlük bültenlere, ürün güncellemelerine ve özel tekliflere kaydolmalarını isteyebilirsiniz.

Facebook ile, e-posta adreslerini toplamak için bir e-posta kayıt formu da tasarlayabilirsiniz.

Bu kişiler e-postalarınızın abonesi olduktan sonra, bu teklifleri ve indirimleri markanızın sunduğu en son ürün ve hizmetlerle veya birlikte çalıştığınız markayla ilgili bilgileri göndermeye başlayabilirsiniz.

Bu, onları mağazanızdan veya müşterinizin mağazasından pahalı ürünler satın almaya ikna etmenin harika bir yoludur.

İlk olarak, düşük fiyatlı ürünleri satmaya odaklanıyorsunuz ve yavaş yavaş yüksek fiyat etiketli ürünlere yaklaşıyorsunuz.

İşletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturmanın bir başka yolu, aynı sektörde çalışan fan sayfalarına veya Facebook gruplarına yaklaşarak ve ağ oluşturma yöntemleriyle; sayfanıza daha fazla kişi veya web sitenize doğrudan trafik çekebilirsiniz.

Ne kadar çok potansiyel müşteri oluşturursanız Facebook’ta o kadar çok para kazanırsınız.

7. Facebook Uygulamalarından para kazanın

Bir programcı veya kodlama uzmanıysanız, kariyerinizde bir Facebook uygulama geliştiricisi olmayı seçebilirsiniz. Neden?

Facebook, geliştiriciler için Facebook’ta para kazanmalarına yardımcı olan çoklu para kazanma seçenekleri başlattı.

8. Facebook’tan para kazanın – FB Hesapları Satma

Eski Facebook hesaplarını pazarlama ajanslarına satmak yeni bir trend haline geldi. Dijital ajanslar bu hesapları müşterilerinin markalarını tanıtmak için satın alıyor.

Benzer şekilde, eski bir Facebook grubu veya çok sayıda takipçisi olan bir sayfa satmak, Facebook’tan para kazanmanıza yardımcı olur.

9. Facebook Pazarlama

Facebook pazarlama ve Facebook Reklam platformunu etkili kullanma becerilerine sahipseniz, serbest bir Facebook pazarlamacısı olarak kariyerinize başlayabilirsiniz.

Böyle bir iş için anahtar sorumluluklar olacaktır.

 • Belirli bir süre için etkili bir içerik planı tasarlayın.
 • Her gönderi için katılım (Facebook beğenileri, paylaşımlar ve yorumlar) gibi Facebook istatistiklerini analiz edin.
 • İzleyici için görsel ve yazılı olarak ilgi çekici içerikler oluşturun.
 • Facebook Analytics platformu tarafından sağlanan günlük istatistikleri ölçün. Bu istatistikler günlük beğenileri, sayfa ziyaretlerini, her yayın için kitlenin erişimini vb. İçerir.
 • Markalar için stratejik pazarlama kampanyaları tasarlamak ve ürün tanıtımına uygun yollar bulmak.

Profesyonel bir Facebook pazarlamacısı Facebook tanıtımının tüm püf noktalarını ve hilelerini bilir. Pazarlama kampanyalarını yürütmedeki yetkinlikleri ve becerileri, müşterilerinden profesyonel projeler almasını sağlar.

Facebook, Google’dan sonra kendi markanızı tanıtmak için bir sonraki önemli kanal olduğundan, şirketler takipçilerini işletmeleri için potansiyel müşterilere dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu nedenle, çoğu işletme Facebook üzerinden potansiyel müşteri oluşturmak ve aynı anda bir marka kitlesi geliştirmek için Facebook pazarlamasında uzman işe alır.

10. Küçük işletmeler için Facebook sayfası açarak para kazanın

Facebook, çoğu kullanıcı için sorunsuz bir platformdur. Hemen hemen her birimiz FB için iyi donanımlıyız. Online nüfusun bir bölümü hala bu sosyal platformun gelişmiş işlevlerine aşina değil.

Küçük işletmelerin bir kısmı FB sayfasının nasıl oluşturulacağı ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Ve FB sayfası oluşturmak istedikleri halde, karmaşık bir senaryo ile karşılaşmaktan çekiniyorlar.

FB sayfalarını nasıl oluşturacağınız ve onları nasıl düzenleyebileceğiniz konusunda yeterli bilgiye sahipseniz, bu şirketlere ve bireylerin Facebook’ta resmi hayran sayfalarını oluşturmalarında yardımcı olabilirsiniz.

Sonuç

Facebook’tan para kazanmak zor olabilir. Facebook’un büyüklüğü nedeniyle kalabalığın arasından sıyrılmak zor olabilir. Aslında, sevgiyle hazırladığınız ve işletme sayfanıza yüklediğiniz durumların, takipçilerinizin %2’sinden fazlasına ulaşmaması muhtemeldir. Fakat çok fazla takipçiniz olduğunda bu oran bile iyi bir gelir etmeniz için fazlasıyla yetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir