Bir Girişimci Olarak Stresi Yönetme Stratejileri

Başarılı bir çevrimiçi iş yürütmeye çalışan bir girişimciyseniz , büyük olasılıkla stres kelimesine alışmışsınızdır. Belki de çalışma hayatınızın tanımlayıcı sözlerinden biridir. Kendi işinizi yönetiyorsanız, görünüşte her şeye sahip olan ve hiçbir noktada stres belirtisi göstermeyen girişimcileri kıskanabilirsiniz. Başarılı girişimciler asla stres hissetmezler, çünkü bununla başa çıkmada daha iyidirler. İlginç bir şekilde, çoğu başarılı girişimci, stresi uzak tutmalarını sağlamak için geliştirilen çok benzer başa çıkma stratejilerine sahiptir.

Stres yönetimi, daha sağlıklı bir vücuda, daha pozitif bir zihne sahip olmaya ve iş hayatınıza doğru odaklanmaya odaklanmanızı gerektirir.

İşte başarılı girişimcilerin stresle mücadele etmek için kullandıkları en yaygın stratejilere bir bakış.

Bu makalede, 1) girişimci olarak stresi yönetmenin neden önemli olduğunu , 2) bedeniniz, zihniniz ve iş gününüz için stresle mücadele stratejileri de dahil olmak üzere bir girişimci olarak stresi yönetmeye yönelik stratejileri ve 3) bir profesyonel gibi stresle başa çıkmayı keşfediyoruz.

Bir girişimci olarak stresi yönetmek sizin için neden önemli?

Modern yaşam tarzı şüphesiz sizi bir noktada strese sokacak. Küçük seviyelerde stres normal bir olaydan başka bir şey olmayacak olsa da, hayatınızı her zaman stresli hissederek geçirmek istemezsiniz.

Stresli olduğunuzda vücudunuzda ne olur?

Stresin olumsuz etkilerini anlamanın en iyi yolu, aslında stresin gerçekte ne anlama geldiğini anlamaktır.

Stres altındayken beyniniz hem kimyasal hem de fiziksel değişikliklere uğrayacaktır. Beyinde artmaya başlayan dopamin gibi nörotransmiterler de dahil olmak üzere bazı kimyasallar vardır. Bu ‘savaş ya da kaç’ hormonları adrenal bezler tarafından salınır ve farklı fiziksel ve duygusal tepkilere neden olan bu kimyasallardır.

Adrenalin gibi hormon akışının ve farklı kimyasalların neden olduğu en yaygın etkiler aşağıdakileri içerir:

  • Hızlı kalp atış hızı
  • Daha yüksek kan basıncı
  • Zayıflamış bağışıklık sistemi

Stresin sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri

Yukarıda anlatıldığı gibi, stresli hale geldikçe vücudunuz hemen değişmeye başlar. Kısa süreli stres çok nadir veya rahatsız edici bir şey olmasa da, etkileri uzun vadede sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Dahası, uzun süreli stresin sorunu, artık stresli olduğunuzu fark etmeyebilmenizdir. Sık sık stres altındaysanız, vücudunuz onu yavaş yavaş biriktirmeye başlayacaktır. Ancak bu, vücudunuzun strese daha iyi tahammül ettiği anlamına gelmez, çünkü sinir sisteminiz hala aşırı kimyasal ve hormonlarla uğraşmak zorundadır.

Çalışmalar, uzun süreli stres seviyelerinin başka sorunların gelişmesine yol açabileceğini göstermiştir. Bunlar, sürekli grip gibi küçük sorunlardan rahatsız edici mide ülserlerine kadar her şeyi içerebilir. Ancak araştırmalar, felç ve kalp hastalıkları gibi daha ciddi sorunların yönetilmeyen stresle bağlantılı olduğunu da göstermiştir.

Stresin zihniniz üzerindeki olumsuz etkileri

Ancak stresi yönetmenizin tek nedeni yukarıdaki fiziksel etkiler değildir. Uzun süreli stres, zihninizde çok büyük olumsuz etkilere bile neden olabilir ve bu, iş girişimlerinize zarar verebilecek bir şey.

Vücudunuz sürekli bir ‘savaş ya da kaç’ modundaysa, depresyon ve panik atak gibi bir dizi zihinsel ve duygusal bozukluk geliştirebilirsiniz. Kendinizi özellikle kötü hissetmeseniz bile, zihniniz maksimum kapasitesinde çalışmıyor olabilir.

Yönetilmeyen stres, doğru şekilde odaklanmayı veya bir şeyler düşünmeyi zorlaştırabilir; bunların tümü kötü iş kararlarına yol açabilir ve verimliliğinizi engelleyebilir. Ne kadar çok strese girerseniz, o kadar çok sinirli ve sabırsız hissedebilirsiniz, bu da daha fazla strese neden olabilir.

BİR GİRİŞİMCİ OLARAK STRESİ YÖNETMEK İÇİN STRATEJİLER

1) Vücudunuz için stres önleyici stratejiler

Başarılı girişimciler stresi yönetmekten bahsettiklerinde, stratejilerinin ardındaki en yaygın tema egzersizdir. İster sabahları günlük koşu ister hafta sonu golf oynayarak geçirin, başarılı girişimciler egzersizin önemini anlar.

Egzersizin stresi azaltmada bu kadar etkili olmasının nedeni endorfin salınımıdır. Bu sözde mutlu hormonlar, vücudunuz bunun yerine ruh halinizi iyileştiren kimyasallarla dolu olduğu için stres hormonlarının tüketilmesine yardımcı olacaktır.

Endorfinlerle ilgili en güzel şey, vücutta herhangi bir fiziksel aktivite ile nasıl salındıklarıdır. Tek yapmanız gereken en sevdiğiniz sporu bulmak.

Düzenli egzersiz stresi kontrol etmeye yardımcı olur

Düzenli egzersiz, stres yönetiminize iki farklı yoldan yardımcı olabilir.

Birincisi, vücudunuz üzerindeki olumlu fiziksel etkidir. Düzenli egzersiz yaparsanız, daha düşük tansiyona, daha sağlıklı bir kalbe sahip olacaksınız ve daha sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olacaksınız, bu da diyabet gibi pek çok yaygın tıbbi problem geliştirmediğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirebileceksiniz, yani işinizden ayrılma olasılığınız azalacak ve vücudunuz genellikle işyerinde ara sıra uzun günlere dayanmak için daha güçlü olacaktır.

Ancak düzenli egzersiz sadece vücudunuz için faydalı değildir. Aslında, son araştırmalar, düzenli egzersiz yaparsanız zihinsel gücünüzün de artacağını göstermiştir.

Sabit bir egzersiz rutini, aşağıdaki tüm faydaları elde etmenize yardımcı olabilir:

  • Geliştirilmiş konsantrasyon
  • Yeni bilgileri daha hızlı öğrenme yeteneği
  • Daha keskin hafıza
  • Geliştirilmiş yaratıcılık seviyeleri
  • Daha düşük stres seviyeleri

Yapılan bir araştırma, bir şirketin spor salonuna erişimi olan çalışanların, olmayan çalışanlara göre işte daha iyi deneyime sahip olduklarını ortaya çıkardı.

Yoganın faydaları

En önemli şey bir çeşit egzersiz bulmak olsa da, birçok girişimci hayatlarına yogayı eklemekten övgüyle bahsetmiştir. Yoga, doğru nefes alma tekniği hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve daha fazla konsantre olmanıza yardımcı olduğu için özellikle stresle mücadelede iyidir.

Yoga, yoğun girişimciler için mükemmel bir egzersiz şeklidir çünkü pratik yapmak için çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur. En azından biraz alana sahip bir ofisiniz varsa, bir yoga matı satın alabilir ve iş gününüzün ortasında 30 dakikalık hızlı bir yoga pratiği yapabilirsiniz.

Dahası, yoga harika bir egzersizdir çünkü tüm vücudunuzu ve zihninizi etkiler. Araştırmalar, yoganın stresi kontrol etmede faydalı olabileceği yollardan birinin sinir sisteminizi geliştirdiğini bulmuştur. Yapılan bir çalışmada, altı hafta boyunca yoga yapan deneklerin parasempatik sinir sisteminin (sakinleşmenize yardımcı olan sistem) aktivitesini artırıyor.

Meslektaşlarınızla takım sporlarını düşünün

Bireysel egzersiz biçimleri stresi yönetmenin harika bir yolu olsa da, takım sporlarından çok daha fazla yararlanabilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla düzenli takım sporlarını egzersiz rutininize eklerseniz, grubun bir parçası olmanın ek avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu, özellikle iş günlerini kendi başlarına geçiren girişimciler için özellikle önemli olabilir. Basketbol veya halı saha maçı gibi takım sporları, size stresinizi azaltma duygusu verebilir.

2) Zihniniz için anti-stres stratejileri

Başarılı girişimciler, rutinlerine düzenli egzersiz eklemenin yanı sıra, zihinlerini iyimser ve her şeye hazır tutmak için farklı stratejiler kullanırlar. Hayatınız, işiniz ve başa çıkma beceriniz hakkında sağlıklı bir bakış açınız yoksa, stresi daha sık yaşarsınız.

Dahası, stres fiziksel sağlığınızın yanı sıra duygusal sağlığınıza da zarar verebileceğinden, ara sıra yaşanan stres ve hayal kırıklığı hissiyle başa çıkmak için stratejilere sahip olmak önemlidir.

Sahip olduğun iyi şeyleri düşün

Hayatınızda iyi olan her şeyi listelemek için ne sıklıkla zaman ayırıyorsunuz? Çoğu zaman hayatımızın olumsuz yönlerine o kadar odaklanırız ki iyi olan şeyler için minnettar olmayı unuturuz.

Kendinizi yorgun ve stresli hissettiğinizde kendinize iyi şeyleri hatırlatmanız önemlidir. Kötü bir gün geçiriyorsanız ve kendinizi yorgun hissediyorsanız, kendinize işlerin o kadar da kötü olmadığını hatırlatmak için hayatınızdaki olumlu şeyleri not edin.

Aslında kulağa korkunç gelebilir, ancak araştırmalar ölüm oranınızın farkında olmanın daha olumlu hissetmenize yardımcı olabileceğini buldu. Her şey stresli ve zor göründüğünde, kendinize işlerin daha kötü olabileceğini hatırlatmanız faydalı olabilir. Hayatta olmak muhteşem bir hediyedir ve her zaman negatif olarak hayatı boşa harcamak istemezsiniz.

Kendinizi motive edin

Girişimci olmak bazen yalnız çalışmak anlamına gelebilir ve bu nedenle kendinizi motive etmenin yollarını bulmak çok önemlidir. Kendinizi moralinizi değiştirebilecek arkadaşlarınız ve ailenizle kuşatmak isteseniz de, kendi motivasyonunuzu artırabilmeniz önemlidir.

Ulaşmaya çalıştığınız hedefleri kendinize hatırlatmak istersiniz. Başarmak istediğiniz şeylerin net bir planına ve listesine sahip olun. Hayallerinize yaklaşamadığınızı hissetmeye başlarsanız, sizi geride tutan şeyi bulun.

Günü atlatmak zorlaşırsa, sizi motive edebilecek ödülleri düşünün. Belki de arkadaşlarla bir film seansı veya eşinizle bir akşam yemeğidir. En sevdiğiniz şarkıyı işten önce dinlemek bile doğru zihniyete girmenize yardımcı olabilir.

Bağlantıyı kesmeyi öğrenin

Düşüncelerinizi işten sonra nasıl kapatacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Bir girişimci olarak, işinize pratik olarak 7/24 bağlı olduğunuz için bu çok daha fazla çaba gerektirecektir.

Meditasyon, düşüncelerinizi günlük işlerden ayırmanın harika bir yolu olabilir. En başarılı girişimcilerden bazıları meditasyona olan aşklarıyla tanınırlar.

Ayrıca YouTube’da harika meditasyon videoları bulabilir ve başlamak için uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz.

Olumlu bir bakış açısı sürdürmek

Genel olarak, hayata daha olumlu bir bakış açısı bulmaya çalışmak istersiniz. Kendinizi sık sık olumsuz bir şekilde bulursanız, daha olumlu bir tutum oluşturmaya çalışmanız gerekir.

Bunu yapmanın basit bir yolu sadece daha çok gülümsemektir. İlk psikolojik deneylerden biri, yüzünüzü gülümsemeye zorlamanın vücudunuzda pozitif hormonlar salgılamaya başlayacağını ve sizi daha iyi bir ruh haline sokacağını buldu.

Bunun da ötesinde, eylemleriniz için daha fazla sorumluluk almaya başlamalısınız. Yanlış gittiğinizi düşünüyorsanız, bahane aramaya veya başarısızlık için başkalarını suçlamaya başlamayın. Bunun yerine, başarısızlığın nedeninin ne olduğunu ve gelecekte aynı hataları yapmaktan nasıl kaçınabileceğinizi düşünmeye çalışın.

Kendiniz veya yaptığınız iş hakkında olumsuz düşünmek istemezsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, sahip olduklarınızı ve sahip olduğunuz becerileri takdir etmeniz gerekir.

3) İş günü için anti-stres stratejileri

Başarılı girişimciler, stresten uzak durmak için işyerinde sorunları çözmeniz gerektiğini de bilirler. İş gününü biraz daha az stresli hale getirecek ve işinizi yürütmenin doğru yönüne odaklanmanızı sağlayacak başa çıkma stratejilerini öğrenmek önemlidir.

‘Hayır’ demeyi öğrenmek

Birçok girişimci için ‘hayır’ demeyi öğrenmek, yapılması en zor şey olacaktır. İşinizi yürütürken, aldığınız taleplerin çoğunu kabul etmeniz gerektiği açık görünüyor. Ancak her şeye ‘evet’ demek, programınızı alt üst eder.

Size sunulan her işi üstlenmek de sağlıklı bir iş taktiği değildir. Gerçek şu ki, sadece parasal olarak veya gelecekte size açtıkları kapılar açısından bazı işler sizin için daha iyi olacak. ‘Hayır’ demenin bazen işiniz için daha faydalı olabileceğini anlamayı öğrenmek önemlidir.

En başarılı girişimcilerden biri olan Steve Jobs, yaptığı şeyler kadar ‘hayır’ dediği şeylerle de gurur duyduğunu söylerdi. Odağınızı düzene sokmanız gerekir ve bu bazen ‘hayır’ demek anlamına gelir.

Mükemmelliğe değil, ilerlemeye odaklanmak

Başarılı girişimciler, mükemmel işi asla yaratamayacağını da bilirler. Mükemmellik, ilerleme kadar önemli değildir. Bir girişimci olarak geliştiğiniz sürece doğru yöne ilerliyorsunuz.

Sürekli mükemmel olma konusunda stresliysen, kendini çok çabuk yakarsın. Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir, ancak işinize imkansız veya yapay hedefler koymamalısınız.

Ayrıca başarısızlığı kucaklamayı da öğrenmen gerekecek. Girişimci olmak, kaçınılmaz olarak, hat üzerinde bir yerde hatalar yapacağınız ve girişimlerinizin yanlış sonuçlanabileceği anlamına gelecektir. Anahtar, hatalarınızdan ders almak ve ilerlemektir.

Rutinler oluşturma

Genel olarak, kendiniz için bir rutin oluşturmaya odaklanmalısınız. Rutinler yaşamınıza daha fazla yapı kazandırır ve yapı stresi azaltmanın harika bir yoludur. Dakikayı hedeflemenize gerek yok, çünkü bu sizi bunaltabilir, ancak gününüzde ve yaptığınız işte net bir hedef belirlemelisiniz.

Kendinize gün veya hafta için hedefler belirleyin. 80/20 kuralı, stresi azaltmak için işte kullanmak için harika bir kuraldır. Pareto kuralı, sonuçlarınızın %80’inin girdilerin yalnızca %20’sinden geldiği anlamına gelir.

Örneğin işletmenizin, gelirinizin çoğunu sağlayan temel müşterilere sahip olması muhtemeldir. Görevlerin temel %20’sine odaklanarak en çok işi halledebilirsiniz.

Rutininizi bu 80/20 prensibine göre oluşturun. İş günü boyunca odaklanmanıza yardımcı olur ve tüm görevlerinizi tamamlamasanız bile endişelenmeyi bırakacağınız anlamına gelir.

Plan Yapmak

Yukarıdaki fikirlerin harika göründüğünü düşünüyor olabilirsiniz, ancak nasıl zaman ayırmayı düşünüyorsunuz? Egzersiz söz konusu olduğunda, insanların spor salonunu atlamalarının en yaygın nedenlerinden biri, zamanlarının olmadığını söylemeleridir. Ancak çalışmaların da gösterdiği gibi, insanlar hızlı bir antrenman için zaman ayırdıklarında daha üretkendirler.

Kendinizi rutinler ve olumlu düşüncelerle çevrelediğinizden emin olun. Kendinizi stresli veya olumsuz düşüncelerle dolu bir zihniyette bulursanız, düşünceden kurtulmak için ayrıntılı bir plana sahip olmak istersiniz. Bu, her zaman kendinizi daha motive hissetmenize yardımcı olan bir çalma listesi veya rahatlamanıza yardımcı olan özel bir meditasyon videosu olabilir.

Dahası, hayallerinize ulaşmak için somut bir plan oluşturun. Doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için daha küçük adımlarla ulaşmaya odaklanın ve hedeflerinizi düzenli olarak yeniden gözden geçirin. Büyük hayaller kurmanın ve hedeflerinizi bile değiştirmenin sorun olmadığını unutmayın!

Bir profesyonel gibi stresle başa çıkmak

Başarılı girişimciler stresle baş edebildikleri için başarılı olabilirler. Araştırmalar tutarlı bir şekilde, daha az stresli hisseden insanların, kişisel ve kariyer hedeflerinde başarılı olabileceklerini, çünkü yukarıdaki stratejileri uyguladıklarını, bedenlerine, zihinlerine ve çalışma rutinlerine iyi baktıklarını göstermiştir.

Stres her zaman kötü bir şey değildir ve bazen zor koşullar altında daha iyi performans göstermenize yardımcı olabilir. Ancak uzun vadeli stres, sağlığınız için yıkıcı sonuçlar doğurabilir ve üretkenliğinize zarar verebilir.

Başarılı girişimcileri girişimcilerden ayıran şey yukarıdaki stratejilerdir. Yaşam kalitenizi yükseltmek, kariyer beklentilerinizi geliştirmek, işinizden ve hayatınızdan daha çok zevk almak istiyorsanız, bazı stratejileri kendi hayatınıza eklemeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir