Acil İş Bulmak İçin 14 İpucu

Eğer bir işiniz yoksa, muhtemelen yeniden çalışmaya başlamak için heveslisinizdir. Neyse ki, iş bulma sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç adım var. Acil bir şekilde işe ihtiyaç duyma nedeniniz ne olursa olsun, hedefinize ulaşmak için aramalarınızı, özgeçmişinizi ve profesyonel ağınızı geliştirecek stratejileri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu makalede, acil iş bulmanıza yardımcı olabilecek 15 ipucu sunuyoruz.

Acil iş bulmak için ipuçları

Mümkün olan en kısa sürede yeni bir iş bulmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz 15 yararlı yöntem şunlardır:

Bir plan yapın

Aramaya başlamadan önce, aradığınız işin türü hakkında bir fikir edinin. Hızlı bir şekilde işe alınmak istediğiniz için, bir planınızın olması odak noktanızı daraltmanıza yardımcı olur ve aramayı biraz kolaylaştırır. Bir işte aradığınız en önemli niteliklerin bir listesini yazın, örneğin konum, endüstri, kullanılan beceriler veya tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı bir pozisyon mu olduğu gibi.

Daha çok iş başvurusu yapın

Acil bir şekilde yeni bir iş bulmak için zaman ayırmanız gerekir. Şu anda bir işiniz yoksa, genellikle işte geçireceğiniz zamanı iş aramaya ayırın. Her gün çok sayıda özgeçmiş göndermek, yanıt alma şansınızı artırabilir. Potansiyel işverenlerden ne kadar çabuk haber alırsanız, işe alınmaya o kadar yaklaşırsınız.

Esnek olun

İdeal iş niteliklerinin bir listesine sahip olsanız da, acil bir şekilde iş bulmak istiyorsanız esnek olmanız gerekir. Bu, planınıza tam olarak uymayan fırsatlara da açık olmanızı gerektirir. Örneğin, yarı zamanlı bir iş istemiyor olabilirsiniz, fakat acil bir iş bulmak zorunda olduğunuz için tüm fırsatlara göz atmanız lazım.

Esnek olmak bir işe daha erken girmenize yardımcı oluyorsa, bunu değerlendirin. Unutmayın, yeni bir pozisyona başladıktan sonra bile iş aramaya devam edebilirsiniz.

Niteliklerinize uygun işlere başvurun

Arama kriterlerinizi belirledikten sonra, iş başvurusu yapma zamanıdır, ancak gördüğünüz her şeye başvurmayın. Seçici olmak ve yalnızca niteliklerinize uyan fırsatlara başvurmak daha etkilidir. Genel özgeçmişler ve kapak mektupları göndermek yerine, bu onları her işin ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza olanak tanır. Özel bir çaba, bir işverenden yanıt alma şansınızı artırır.

Sonuçları beklerken başvurmaya devam edin

Başvuruları başka bir yere göndermeden önce potansiyel bir işverenden yanıt almayı beklemek, iş arama sürecini uzatır. Ayrıca, bir seferde birden fazla başvuru göndererek, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla teklif alabilirsiniz. Seçenekleriniz değişebilir, ancak bu durum size sizin için en uygun işi seçme gücü verir.

Geçici iş yapmayı düşünün

Bölgenizdeki hangi şirketlerin sizin gibi adayları aradığını öğrenmek için bir personel ajansı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu acenteler sizi geçici veya mevsimlik işlere bağlayabilir ve bu da bazen tam zamanlı istihdamla sonuçlanabilir. Şirketler genellikle zamana dayalı ihtiyaçlar nedeniyle geçici işçi ararlar, bu nedenle acil iş bulma süreci için harika bir fırsattır.

Özgeçmişinizi işe uygun hale getirin

Özgeçmişinizin fark edilmesini sağlamanın en iyi yollarından biri, özgeçmişinizi pozisyonun ihtiyaçlarına göre uyarlamaktır. Doğru niteliklere sahip olduğunuzu kanıtlamak için özgeçmişiniz boyunca iş tanımında yer alan anahtar kelimeleri ve cümleleri kullanın. Bu, işe alım yöneticilerinin özgeçmişinizi tarayarak ilgili becerilere ve deneyime sahip olduğunuzu hızlı bir şekilde görmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, kullandıkları herhangi bir başvuru takip sisteminden geçmenize yardımcı olabilir.

Özgeçmişinizi basitleştirin

İşe alma yöneticilerinin aldıkları çok sayıda özgeçmişe bakmak için genellikle fazla zamanları yoktur, bu nedenle sizinkinin uygun olduğundan ve sadece en alakalı bilgileri sağladığından emin olun. Bazı durumlarda, özgeçmişinizde çok fazla deneyim sunmak, sizi aşırı vasıflı gösterebilir. Özgeçmişiniz bir sayfadan uzun olmamalı ve istenen role en iyi uyan önceki işlere ve sorumluluklara odaklanmalıdır.

Özelleştirilmiş bir kapak mektubu yazın

Bazı iş ilanlarında bir kapak mektubu isteğe bağlı olarak istenirken, bir kapak mektubu göndermek, kendinizi diğerlerinden ayırmanın ve işe alım yöneticisinin dikkatini çekmenin etkili bir yoludur. Özgeçmişiniz gibi, her başvuru için kapak mektubunu da işe uyarlamanız gerekir. İlk paragraflar, işe uygun olduğunuz gösteren niteliklerini ve zişirkete nasıl değer katacağınızı özetlemelidir.

Çevrenize ulaşın

Çevrenizin acil iş aradığınız hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olun, çünkü birileri sizi büyük bir fırsatla buluşturabilir. Profesyonel sosyal ağ sitenizde bir gönderi oluşturabilir, arkadaşlarınıza, ailenize, eski meslektaşlarınıza veya amirlere özel bir mesaj gönderebilirsiniz. Gönderileriniz veya mesajlarınız, aradığınız iş türü hakkında bir fikir vermeli, becerilerinizin ve önceki deneyimlerinizin bir özetiyle birlikte sizi niteliklerinize uygun pozisyonlara yönlendirebilmelidir.

Referanslar ve öneriler alın

Eski meslektaşlarınıza, yöneticilerinize ve müşterilerinize iş başvurusunda bulunurken bunları referans olarak kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Potansiyel işverenler ile iletişime geçtiğinde bir çalışan olarak değerinizi tartışabilecek kişileri seçtiğinizden emin olun. Kendi web sitenize veya profesyonel bir ağ oluşturma sitesine becerilerinizle ilgili öneriler veya referanslar da ekleyebilir, ardından bağlantıyı başvurunuzla paylaşabilirsiniz.

İş görüşmesinde bir etki yaratın

Bir iş görüşmesi ayarladıktan sonra, görüşmeniz sırasında potansiyel işverenleri etkileyebilmek için mümkün olduğunca hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Her zaman şirketi araştırın ve ilginizi göstermek için iş hakkında soracağınız en az beş soru bulun. Ayrıca sorabilecekleri olası soruları araştırmak ve cevaplarını hazırlamak çok mantıklıdır.

Görüşme sırasında, bu yeni işte gerekli becerileri nasıl başarıyla kullandığınıza dair belirli örnekler verdiğinizden emin olun. Uygulanabilir deneyiminiz, işe hiçbir eğitim gerekmeden hemen başlayabileceğinizi kanıtlar. Ertesi gün mülakatı yapanın zihninde kalmak ve pozisyona olan ilginizi yinelemek için kısa bir teşekkür notu gönderin. Bu kibar jest, diğer adaylar arasında öne çıkmanıza da yardımcı olabilir.

Gönüllü olmayı deneyin

Para alamayacak olsanız da, gönüllü çalışma fırsatlarından yararlanmak daha erken bir iş bulmanıza yardımcı olabilir. Gönüllülük genellikle yeni beceriler kazanmanıza veya mevcut becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olarak profesyonel yeteneklerinizi geliştirir. Yeteneklerinizi sergilemek ve istihdam boşluklarını doldurmak için bu etkinlikleri özgeçmişinize de ekleyebilirsiniz. Gönüllülük ek bir avantaj olarak yeni insanlarla tanışmanıza ve çevrenizi büyütmenize yardımcı olur.

Girişimcilik becerilerinizi kullanın

Bir an önce para kazanmaya başlamak istiyorsanız, kendiniz için bir iş kurabilirsiniz. Sahip olduğunuz becerileri ve bunları başkalarına hizmet sağlamak için kullanıp kullanamayacağınızı düşünün. Örneğin, serbest çalışan bir fotoğrafçı veya grafik tasarımcı olarak çalışmanıza olanak tanıyan yaratıcı yetenekleriniz olabilir veya müşteriler için peyzaj, badana veya boya gibi ev işleri yapmayı teklif edebilirsiniz.

Hizmetlerinizin reklamını çevrimiçi olarak veya el ilanlarıyla yapın ve müşterileri çekecek uygun fiyatlar sunun, böylece hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu acil iş arayışınız için geçici bir seçenek olabilir, ancak hemen para kazanmanın ve becerilerinizi geliştirmenin başka bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir